| GeorgeAlbu444 a întrebat:

Buna!
Mi-am scos aparatul fix acum 2 luni si trebuie sa port gutiera de contentie.Eu sunt plecat si am uitat gutiera acasa. Prin urmare timp de o saptamana nu o pot purta.Va fi vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred că-i bai o săptămână. Eu am rupt gutierele cand le spălăm, sunt studentă și nu știam unde să găsesc un ortodont in acel oraș. Până am găsit, până m-a programat și până le-a făcut a durat cam o săptămână (plus 1-2 zile, dar nu mai mult, cred). Când le-am luat erau foarte fixe și se simțea de parcă aveam aparat și l-a strâns. Dar după 2-3 zile a fost totul ok. N-am avut probleme. Și la consult ortodonția a zis că totul e ok. Așa că presupun că nu e de speriat o săptămână. Sigur că depinde și de cum sunt dinții tăi, daca se mișcă repede etc. Dar dacă o porți după constant și vezi că începe să nu te mai strângă așa de tare înseamnă că și-au revenit la normal. Riscul e atunci când nu o porți prea mult timp și nici nu se mai potrivește.

1 răspuns:
| XxMatei99xX a răspuns:

Pai depinde ce faci cu dintii tai