| Mariaa321 a întrebat:

Mi-au aparut niste vergeturi albe pe fund si nu inteleg de ce..cum scap de ele? Ajutati-ma va rog! P.S.: Am 15 ani, 1.67 si 47kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Daca sunt albe, salut...

| kitten15 a răspuns:

Pai e din cauza hormonilor. Te-ai inaltat prea brusc sau ai slabit brusc. Daca chiar vrei sa scapi, dupa la medicul de familie si vezi la ce doctor iti recomanda sa te duci.
Bafta! :*

| CannbalCorpse a răspuns:

Buna si eu am. numai cand sunt rosiatice le mai poti trata incearca cu creme, tratament cu laser

| NorishorPhufos a răspuns:

happy Si eu am, si am 14 ani big grin. Eu pana acum nu am reusit sa scap de ele, si nici cu creme nu prea poti. Incearca sa te duci la un dermatolog, el iti va da ceva folositor.

| pocandpoc a răspuns:

Prea mult sex strica

| Cherrybell a răspuns:

Vergeturile apar de la ingrasat brusc sau slabit brusc, sau pur si simplu dezvoltarea prea rapida a corpului. Depinde de fiecare organism. In general ele apar de la sucurile acidulate si mancarea cu chimicale, mai ales chipsuri. Din pacate odata ce au devenit albe nu mai ai ce sa le faci! sad Dar daca mai vezi pe picioare sau alte zone ale corpului dungi rosi care arata ca niste zgarieturi alea sunt vergeturile proaspete si inca mai pot disparea daca te alimentez corect si folosesti crema speciala pentru vergeturi. Odata ce au devenit albe nu mai pot fi inlaturate decat la dermatolog cu laserul... e destul de dureros, dar asta probabil o vei face cand te opresti din crestere si nu mai apar atat de multe schimbari in organismul tau!

| Mariaa321 explică:

Mereu am fost asa slaba...