| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Nu prea obișnuiesc sa postez aici, dar revin cu o asa-zisa problema..Am început sa merg la sala, ca sa slăbesc..am slăbit 5 kg in câteva luni, dar, de când a început liceul m-am delăsat..Am început sa aplic alte metode. Mi se întâmpla sa mananc seara mai târziu, apoi vomit ceea ce am mâncat...inca am complexe la felul cum arat..Am lăsat pâinea, pastele din alimentație dar am scăpare mare la dulciuri.Nu sunt mulțumită de felul in care arat, am 72 de kg la 1, 70 h.Nu sunt nici grasa, dar ma nemulțumește totusi, as vrea sa arat mai bine. Daca ajung la 65 e perfect.Nu le am cu fast-foodurile, dar mananc rapid si nu ma pot abține de la dulciuri... Nu ma pot tine de un regim fix.Vad ca, daca vomit observ rezultate dar stiu ca nu e indicat sa fac asta. Aveți ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TincutaNitu a răspuns:

Inainte de a-ti oferi cateva sfaturi, te rog sa discuti cu parintii sau profesorii (cineva in fata caruia poti vorbi deschis). Cu siguranta, te vor sustine atunci cand stiu prin ce treci. Spune-le exact ce simti, ce vrei si cum ai ales sa abordezi aceasta situatie. Acum, sfaturile:

1. Vomitatul nu este o solutie, desi acum ti se pare ca vezi rezultate. Acest obicei iti va distruge corpul si psihicul: acidul din stomac calatoreste odata cu mancarea si iti afecteaza esofagul si cavitatea bucala; corpul tau nu va mai asimila nutrientii din ceea ce mananci; cand organismul nu este hranit, nici creierul nu este hranit. Ma limitez la aceste efecte momentan. Sunt sigura ca vei lua decizia corespunzatoare pentru tine, mai ales ca nu este prea placut sa vomiti peste tot.

2. Fa o lista cu activitatile tale preferate (care sa nu includa mancare). De fiecare data cand vrei sa mananci dulciuri, incepe sa practici acele activitati. Intre timp, prepara un ceai rooibos care te va ajuta sa scapi de pofta de dulce. Nu este un ceai minune, dar este delicios, poate fi baut inainte de somn si nu ingrasa.

3. Daca incepi sa faci un lucru, nu inseamna sa le ignori pe restul. Inceperea liceului nu este o scuza pentru a nu mai avea grija de tine. Faptul ca nu mai mergi la sala nu reprezinta un bilet de voie catre a nu mai face miscare deloc. Mergi la plimbare sau fa exercitii acasa. Pilates este un tip de antrenament care te va face sa ai un corp suplu si puternic. Incearca-l. Considera exercitiile ca provocari prin care iti arati cat de puternica esti.

Stii cum e, pierzi prea mult timp adancindu-te in probleme de imagine, greutate corporala, pareri exterioare, dorinta de a fi altcineva sau cautand solutii in exterior. Poti invata de la ceilalti, dar numai tu decizi daca aplici ceea ce inveti. In schimb, poti investi timpul respectiv in a te dezvolta pe alte planuri.

Dulciurile nu te controleaza. Tu alegi sa le mananci. Atunci cand corpul tau nu este hranit cu alimente de calitate, iti va cere mancare in continuu, sperand ca de data aceasta ii vei da ceva plin de nutrienti. De fiecare data cand ii dai dulciuri, acesta va cere din nou pentru ca nu are din ce se hrani.

Fa un experiment: timp de 2 saptamani nu mai manca nimic cu zahar adaugat. Mananca 2-3 portii de fructe in loc de dulciuri. Vezi atunci cat de bine te simti.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc si nici sa te sperii, dar ai 10 kg peste greutatea normala, ceea ce te situeaza in pozitie de supra-ponderala!
Greutatea normala pentru varsta si inaltimea ta, trebuie sa fie 58- max. 60kg
Renunta la dulciuri si painme sau apuca-te serios de sport!

| Ady117 a răspuns:

Bună. Crede-mă că nu există " nu pot ", există " nu vreau ".
Dulciurile sunt gustoase, dar este foarte foarte ușor să te lași de ele, îți trebuie doar puțină ambiție.
În primul rând, nu văd de ce ai da banii pe așa ceva.
Ținând cont de faptul că îți fac rău în timp ( mai ales dacă mănânci zilnic ), mi dai și banii pe ele și mai pierzi și timp ca să le mănânci laughing
Hai să-ți dau un exemplu.
Eu m-am apucat de sală și am decis să mănânc și mai sănătos și să beau mai sănătos. M-am lăsat de dulciuri, poate mai mănânc unele, dar foarte rar, nu mai beau sucuri cu acid sau altele cumpărate de la magazin. Beau doar sucuri naturale / limonadă / apă. Când faci sală, alimentația este foarte importantă. Nu știu cum este la fete, dar presupun că tot la fel.
Și am spus în gând. " Din acest moment nu mai mănânc dulciuri / mâncare nesănătoasă.
Și eu chiar sunt slab pe lângă tine și tot nu mănânc, nu ajută deloc.
Am 55 kg
Îți mai dau un sfat. Evită cat mai mult zahărul.
Mult succes!

| Giulyana_Giuly_1991 explică:

Nici eu nu le am cu sucurile acidulate, prefer naturalul.Mulțumesc frumos de sfat, o sa incerc si aceasta metoda, cu psihicul..si te voi anunța de evoluție.