| anonim_4396 a întrebat:

Buna,.nu stiu ce fel de acnee am, am pe fata cateva cosuri in special frunte, barbie si tample, pot sa zic ca ma spal des ...cosurile mele sunt niste bubite roz/rosii unele mai mari altele mai mici, si doar unele se "coc" sa le pot stoarce, mai ales daca umblu la ele inainte sa se formeze acel puroi sigur a 2 a zi e plin. Imi puteți spune va rog ce tip de acnee am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ritsuko a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un dermatolog, el iti poate spune sigur ce fel de acnee este in caz contrariu daca actionezi fara sa stii cu adevarat iti pot ramane urme urate.

| under89 a răspuns:

Foloseste aspirina. Mărunțește 2-3 aspirine și adaugă puțină apă, apoi îți dai pe față. Stai cam 10-15 min, apoi spală-te cu atenție pe față. Ai grijă să nu-ți intre in ochi!

| anonim_4396 explică (pentru under89):

Si cam cat timp sa fac asta? Si de cate ori pe zi?

| under89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana cand vezi ca incep sa se retraga cosurile. O data pe zi. Acum depinde happy
Asta nu e singura solutie de a scapa de cosuri. Eu am dat-o pe aceasta, pentru ca pentru mine functioneaza.

| Doaroanonima2002 a răspuns:

Dupa cum ai descris-o... e o acnee usora spre moderat..cum am si eu.cel mai bine e sa mergi la un deratogol...el oti va spune ce fel de acnee e si iti va da tratament happy