| ExXify50 a întrebat:

Buna,nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu dar sa va zic ce s-a intamplat cand m-am trezit in dimineata asta.M-am trezit, am mers la baie si pana am ajuns la baie mi-am dat seama ca am ultimele doua degete de la mana stanga(cel mic si inelarul) amortite.In prima faza m-am speriat putin fiindca stiu ca mana stanga are legatura cu inima si dupa m-am pus pe net sa caut ce ar putea fi.N-am gasit ceva ca sa ma lamureasca asa ca n-am mai cautat.Nu stiam cum sa fac ca sa scap de amorteala(amorteala asta era fara durere), mi-am facut o frectie dar nimic, asa ca m-am gandit ca poate daca imi incalzesc mana n-o sa mai am amorteala asta.Am stat cu mana sub apa calda(spre fierbinte)cam 2 minute iar de atunci nu mai am amorteala.Ce credeti ca ap putea sa fie? Sa ma ingrijorez sau nu? N-am mai patit asta asa ca nu stiu ce sa cred, daca stie cineva ce ar putea sa fie il rog sa-mi zica.Dau funda si mersi ca ati citit atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mana stanga nu are legatura cu inima. Este posibil ca durerea dintr-un infarct sa iradieze in bratul stang, dar se intampla destul de rar.
Probabil ai dormit cu mana stanga intr/o pozitie incomoda sau ai dormit chiar pe ea. Este destul de normal sa te trezesti dimineata cu mici amorteli, mai laes daca ai dormit adanc sau mult (peste 7 ore).

| xtembix a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji. Mai rau e sa te trezesti noaptea si sa nu-ti simti mana si sa o cauti. Crede-ma nu vrei sa trei prin asa ceva. Cred ca ai dormit cu degetele sub cap si au amortit. De obicei atunci cand iti amorteste ceva inseamna ca pe acolo nu circula sangele bine.

| Armenianeek a răspuns:

Nu te ingrijora! Este de la circulatia proasta a sangelui. Si mie mi se intampla mai mereu si am mainile reci. Deci stai linistita si daca ti se mai intampla maseaza-ti mana sau bag-o in apa fierbinte. Sper ca te-am ajutat happy

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Nu cred ca este nimic grav, doar daca nu l-eai folosti prea mult, aadica ai scris ceva mult la tastatura, sau ceva de genu? ai cazut pe ele, pe mana?

| ExXify50 explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Nu,n-am patit nimic de genul cum ai zis tu.Habar nu am daca sa ma ingrijorez sau nu, m-as duce cel putin la doctorul de familie dar cum nu mai am nimic la mana degeaba ma duc.

| JustMeAndMyWorld a răspuns (pentru ExXify50):

Inseamna ca nu ai avut nimic, doar o amorteala din timpul noptii, poate ai stat cumva cu muna intr-o anumita pozitie astfel incat ai blocat pentru ceva vreme circulatia sangelui, dar daca a trecut inseamna ca nu e nimic serios. Poti totusi sa intrebi un doctor.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre problema pe care o ai.

http://www.topmedica.ro/blog/amorteala-si-durere-la-maini/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| AnnaFills a răspuns:

Nu cred sa fie cev agrav, poate ai dormit cumva pe ele doua astfel ca in cazurile normale, amortindu-le..Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji...

| amvu96 a răspuns:

Depinde cati ani ai. Daca ai peste 20, 30 as zice chiar poate fi semn al reumatismului. Daca nu, e doar o amorteala ce o sa-ti treaca repejor. big grin