| anonim_4396 a întrebat:

O amica mi-a spus sa postez asta pe TPU. Sper sa nu radeti de ea.Este constipata de cateva zile. A luat laxative de 2 ori si e cam mica si cred ca e voie sa ia.Prima data a avut un dop foarte mare si dupa aceea a inceput sa faca normal, peste cateva ore s-a dus din nou la baie si a facut... diaree straight face.[ nu radeti de ea, va rog] astazi mi-a spus ca a luat iarasi laxative si in 7-8 ore se face efectul spunea. Dar a facut iarasi un dop dar nu chiar asa de gros ca primul dupa aceea a facut normal. S-a dus din nou la toaleta si nu poate sa faca.Laxativele le-a luat la ora 1...si este 6.Trebuie sa astepte sa i se faca efectul? Sau e o problema in legatura cu ce mananca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Nousername a răspuns:

Nu radem de tine, nu avem de ce. Incearca sa suni medicul de familie, el te poate ajuta.

| deliam_8720 a răspuns:

Buna! Eu zic ca problema e influentata si de ceea ce mananci. Sfatul meu: Incearca sa iti formezi un program, sa mananci la ore fixe, sa consumi fructe si legume, lichide si putina miscare de ce nu? Pentru ca si eu am avut o problema de genu si nu mi-au fost de prea mare ajutor nici pastilele si nici ceaiurile. Sa incerce sa faca mici plimbari, de jumatate de ora.happy Iar astea toate, in timp, vor elimina acel discomfort. Ps: poti inlocui pastilele cu ceaiuri.happy de tei, spre exemplu.

| Armyanka a răspuns:

@Mihai5656 laughing Te înșeli big grin Eu ași scrie aici tot ce mi se întâmplă.Nu îmi este rușine.Mai ales dacă alegi categoria potrivita, unde sunt și oameni normali laughing big grin.

| OneBoy a răspuns:

Salut! Desi nu stiu prea multe detalii despre ce a patit fata aceea m-am interesat la un amic care este specialist in asa ceva happy
Pe langa tratamentul pe care-l face trebuie sa faca si o dieta cu suficiente fibre (intre 20 si 35 gr pe zi) ajuta la formarea unui scaun moale. Hrana bogata in fibre include fasole, toate cerealele, fructe proaspete si legume ca sparanghelul, salata, varza si morcovii, alte schimbari care pot ajuta la tratarea si prevenirea constipatiei includ consumul suficient de apa si de alte lichide ca sucurile de fructe si legume si supa limpede, exercitii fizice zilnice si rezervarea unui timp suficient pentru a merge la toaleta. Oricum, pentru cei care au facut schimbari in dieta si in stilul de viata fara o ameliorare a constipatiei, medicul poate recomanda laxativele sau clisma dar pentru o perioada limitata de timp.
Sper ca ti-am fost de folos! Bafta!

| Mihai5656 a răspuns:

Prietena aceea esti tu de fapt big grin