| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare pentru un anatomo patolog, cum se face o imbalsamare acasa? locuiesc la tara (Brigaela, te rog!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poate fi facuta de o persoana fara cunostinte sau studii in domeniu. In mod cert nu este o manevra care poate fi efectuata de oricine.
Se face o incizie in trunghiul Scarpa, se identifica vena femurala, se cateterizeaza si se introduc lent cam 1500 ml de formol concentrat. Apoi se injecteaza si in cavitatea abdominala cam 400 de ml de formol concentrat. In multe sate exista un asistent sau infirmier care face aceasta manevra. daca nu, mortii nu s imbalsameaza. Adica nu-ti inchipui ca o poate face un membru al familiei sau un oarecare de pe strada.

| doctoru a răspuns:

Pai se face asa: cu o seringa de mare capacitate si inteapa vena jugulara (la gat) sau ceai inghinala (la intersectia dintre picior si bazin). se extrage ssangele, -in masura in care se poate- si se introduce formol in aceiasi cantitate. se mai pot face apoi si punctii in zonele abdominale, sub ombilic (buric ) si se introduce o seringa de formol. cam asa ce face o imbalsamare la domiciliu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci afara, iei o galeata cu balegar si ti-o torni in cap cat de repede posibil