| laurici_3736 a întrebat:

Cum se face o imbalsamare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se gaseste vena femurala in triunghiul Scarpa, se sectioneaza si se injecteaza in amonte cam 1, 5 litri de formol. Inca 300-500 de mililitri se injecteaza in cavitatea peritoneala.

2 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nu stiu la ce anume te ai referit concret dar imbalsamarea
e un serviciu funerar important, recomandat pentru buna desfasurare a unei inmormantarii, este imbalsamarea persoanei decedate. Dispunem de persoane autorizate pentru acest serviciu funerar.
Imbalsamarea, efectuata imediat dupa decesul persoanei, ofera familiei indoliate posibilitatea de a fi cat mai mult timp langa persoana pierduta.
Imbalsamarea se efectueaza din mai multe motive:
1. este recomandata prin lege;
2. elimina bacteriile si microbii din organism pentru o anumita perioada;
3. mentine persoana decedata pentru o perioada mai indelungata de timp.
Depunerea persoanei decedate la o capela
Pentru depunerea persoanei decedate la o capela trebuie sa prezentam certificatul de imbalsamare, care este eliberat de catre medicul patolog, imediat dupa imbalsamare. Medicul nu va efectua imbalsamarea decat daca familia va detine certificatul constatator al decesului, eliberat de catre medicul de familie sau de catre alt medic, care poate practica acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.imbalsamare.ro