| Lowraaa a întrebat:

Buna oameni faini happy
Astazi mi-am cumparat ceaiurile de slabit "Silueta Perfecta" de la Fares si as vrea cateva pareri. As vrea sa dau jos 10 kg pana la sfarsitul lunii martie (daca e posibil). Tin o cura de slabire cu putini carbohidrati si ma duc la sala de 2 ori pe saptamana, iar cand am timp ies si la alergat. As vrea sa stiu daca ceaiul are vreun efect si cum ati reusit voi sa slabiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca e posibil sa slabesti 10 KG pana in marie dar nu cred ca o sa reusesti. In medie la o dieta destulde restrictiva dai vreo 4 Kg pe luna, ca sa dai 5 trebuie infometare si epuizare timp de o luna jumate aproape...chestie care nu e fezabila.

Am citit o grama de prostii cu proivire la ceaiurile de slabit mai jos, nu o sa te ajute sa arzi nici grasime si nici masa musculara ele sunt de cele mai multe ori pur diuretice, adica te ajuta sa elimini apa din organism, apa care revine dupa ce nu le mai bine. In plus, pot fi periculoase daca bei prea multe pentru ca te dezhidrateaza.

Slabitul e 80% regim si 20% miscare. Ca tipa care ai pana in 70-80 KG, pribabil de la 1500 calorii pe zi slabesti linistita, cu slabirea drastica vrei sa mergi catre 1000. Si la un regim asa restrictiv daca mergi la sala si faci exercitii intense, foamea o sa te faca sa manaci mult mai mult calorii dupa sala decat ai ars acolo. Problema cu sala si slabitul e ca daca nu iti controlezi foarte bine dieta, in cele mai mult cazuri foame provocata de miscarea intensa o sa te faca sa manaci prea mult asa ca lasa sala si apuca-te de plimbari, o sa arzi mai putine calorii dar macar nu o sa iti faca foame in asa mare masura.

Cat despre regim, daca manci putini carbohidrati si in rest bagi in tine cat cuprinde nu cred ca o sa vezi nu stiu ce rezultate atat timp cat nu numeri si cate calorii manaci. Nu conteaza ce manaci, conteaza cat manaci, poti slabi si mancand doar cicolata in masura in care esti sub necesarul tau caloric (nu zic ca ar fi sanatos dar e o varianta).

Asa ca, intra pe siteul de mai jos si calculeaza cate calorii are fiecare aliment pe care il manaci si ai grija sa nu treci de 1500 in total/24 de ore, cu cat scazi mai mult sub 1500 cu atat o sa slabesti mai repede. Fara zahar si fructe cat mai putine (dar nu deloc), fara paste, cartofi, orez sau alte chestii care contin amidon. Vrei ca mare parte din dieta ta sa fie bazata pe legume si proteine (carne) iar astea gatite cu cat mai putin ulei. Ai grija sa te hidratezi asa ca ai grija sa bei destula apa.

La o dieta asa restrictiva eu a renunta la sala si m-as concentra pe plimbari, cat mai lungi. O sa iti fie greu sa bagi o ora de sala si sa vii acasa sa manci un dovlecel fiert, varianta cu plimbarile imi pare o solutie buna de mijloc.

https://calorii.oneden.com/

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are efect. Apa da, alergatu nu face bine pe asfalt sau drum de tara trebuie banda ca la gym sa nu iti deteriorezi articulatiile

| Lowraaa explică (pentru mgtow):

Mersi. Am o ruta de alergat printr-un parc din apropire dar nu am stiut ca poate face rau la articulatii. Iar apa incerc sa beau cat de multa pot, sa nu mananc cu multa sare, sa manance doar fructe, legume sau mancare pe care o gatesc eu, fara ulei si ingrediente cu multe calorii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lowraaa):

Fructele au zahar (fructoza) care ingrasa ca orice tip de zahar. Elimina-le cat mai mult posibil.

| RAY a răspuns:

Ceaiurile nu slabesc, doar deficitul de calori poate cauza slabirea, 10 kg inseamna 77000 de calori,stii asta? stii ce se intampla cand te infometzi aiurea?
scade mai mult rata metabolica,apoi te vei ingrasa,ce rost are pe bune asta,nu slabirea trebuie sa fie scopul asta survine cand ai un stil de viata sanatos,imposibil sa nu slabesti daca consumi doar alimente sanatoase, limitezi portile de mancare,ce ai cu carbo? poti consuma multe legume,fructe ca sunt sanatoase,carnea de peste,pui,porc, avocado, seminte, alune, migdale

ce am facut eu si urmeaza sa fac
1, am facut restrictie de alimentele rele, sucuri
2, am mers pe jos cate 5km apoi 10 km si sa pornesti cu 30 de kg in spate e greu, ai nevoie de motivatie mare, dureri de picioare, spate
3, mi-am scris calorile intr o aplicatie, pai memorez multe alimente si singur si asa cam stiu
4, mi-am limitat portile de mancare
5, trebuie sa invat sa gatesc daca vreau sa mentin greutatea pe viata
trebuie sa intelegi ca nu slabirea e grea si mentinerea, ce rost are sa slabim ca apoi sa ne ingrasam, eu am pornit cu rata metabolica de 1800 de cal si voi ajunge la 1200 de calori, daca o sa consum ca inainte o sa ma ingras rapid

| Sn4k3 a răspuns:

Singura cale sa slabesti este sa fii in deficit caloric. Evita carbohidratii simpli si grasimile nesanatoase (de carbohidrati complecsi si grasimi sanatoase ai nevoie, pentru o dieta sanatoasa si echilibrata). Bea multa apa, sa-ti mai taie din pofta din mancare si sport mai mult (si fitness, nu numai cardio).

| Donsavas a răspuns:

Ceaiurile nu fac minuni!

| Lowraaa explică (pentru Donsavas):

Imi dau seama de asta dar asa cum am spus mai sus vreau sa stiu daca ajuta macar putin. Combinat cu sport si cu o alimentatie sanatoasa.

| Digikey a răspuns:

Doar daca-l bei pe stomacul gol din doua in doua ore 500 ml.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tu esti conștientă că daca ar exista vreo băutură/pastilă minune de slabit, n.ar mai exista oameni supraponderali, nu?
În cel mai bun caz, ceaiul ala va "accelera" arderile pentru un timp limitat si nimic mai mult.
Ai nevoie să.i creezi organismului un deficit caloric pentru a slabi.
Alea 10kg in cat timp le.ai pus de vrei sa le dai jos intr-o luna? laughing

| Lowraaa explică (pentru BuLaNNNeL):

Well de cand eram copil am fost mai grasuta. Metabolismul meu este foarte incet. Nu te gandi ca eu am impresia ca daca beau ceaiurile alea in mod miraculos si rapid slabesc. Eu vreau doar ceva care sa ma ajute sa ard kg mai usor. Am vrut doar cateva pereri nu sa fiu luata peste picior.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Lowraaa):

Nu te iau peste picior, te fac să gândești logic sau macar incerc.
Foloseste arzătoare, dar nici astea nu.s minuni.
Deficit caloric +sport+apa+repaus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiurile alea cel mai probabil o sa-ti arda masa musculara... Scopul tau e sa-i cresti corpului tau metabilosmul bazal. Cum? Prin CRESTEREA, nj arderea masei musculare, deci sport (anumite sporturi sunt mai eficiente decat altele, evident, dar asta nu stiu sigur, deci te interesezi), prin hidratare, prin somn. Acele ceaiuri o sa-ti dea metabolismul peste cap, iar dupa o sa te intrebi de ce te-ai ingrasat 20 de kg. Tu iti dai seama ca daca e sa slabesti, o s-o faci artificial. Slabeste sanatos. Nu e grea teoria (de evitat caloriile goale, mult sport, hidratare, somn, mananci fix strictul necesar), doar practica e mai grea. Eu am slabit sanatos, 4 kg intr-o luna, dar sanatos. Nu-ti da peste cap corpul, mai bine ramai asa, daca nu vrei sa le dai jos natural.

| Swae a răspuns:

Din cate am inteles, o sa ai diaree. Asta inseamna ca isi face efectul.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Ceaiurile de genul sunt mai mult cu numele. Da, intr-adevar contribuie, insa pentru a slabi trebuie sa fii in deficit caloric, aceste ceaiuri pot accelera metabolismul, nu spun nu, insa poti slabi mult mai sanatos fara ceaiuri, pastile si alte aparate, etc...
Mai bine ai renunta la ceaiurile astea si in loc de o gustare intre mese(spre exemplu), care ti-ar aduce 200kcal, ai putea sa o inlocuiesti cu altceva mai slab in calorii, sau renunti la o felie doua de paine si astfel te-ar ajuta mai mult decat daca ai bea un ceai.
Ia la rand plantele din ceai si cerceteaza putin pe internet, sa le vezi efectul, astfel te vei convinge singura daca ajuta sau nu.
Ganduri bune!