| madalina2727 a întrebat:

pentru cei care nu stiau a fost extinsa vaccinarea gratuita impotriva virusului hpv si la adolescentele pana la varsta de 24 de ani.va puteti adresa medicului de familie facand o cerere prin care solicitati vaccinul. e foarte bine pentru tinerele care voiau sa se protejeze de virus si nu-si permiteau costurile destul de mari.si eu o sa-mi fac vaccinul, consider ca este foarte bun. e cineva interesat de vaccin? si l-a facut cineva, sa ne spuna si noua mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de col uterin este una din putinele forme de cancer careia i se cunoaste cauza: infectia HPV. Aproximativ 99, 8% din femeile cu cancer de col au infectie HPV si cam 90% din ele au unul din urmatorii factori de risc: viata sexuala inceputa precoce, parteneri multipli sau parteneri cu partenere multiple. Toate astea fiindca asa creste riscul de infectie HPV. E singurul cancer care se poate preveni, pe care nu il faci indiferent de cum iti duci viata. E cancerul vietii sexuale dezordonate, adica a contactelor sexuala fara prezervativ fara analize in prealabil. Si cum e greu sa il depistezi la barbat si e greu sa convingi un cuplu sa-si faca o analiza de 5-6 ori la intervale de 3-4 luni inainte de a renunta la prezervativ, atunci e clar ca e mai bine sa ne vaccinam.

3 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

O, super, nu stiam. Multumim. As vrea sa il fac, nu stiu pe nimeni care sa il fi facut, dar oricum. Daca pot beneficia de el, de ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ne naştem cu celulele canceroase şi dacă este să facem cancer de col uterin, facem.
Cel mai bine ar fi să existe un tratament de vindecare al acestei boli neiertătoare.
Şi încă ceva, niciun vaccin nu oferă protecţie de 100%, aşa că...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista tratment pentru cancerul de col, dar e chirurgical si mutilant.
Si, cel mai important, in cativa ani nu se va mai face nimic gratuit in Romania, mai ales pentru o boala pentru care femeia respectiva putea sa se protejeze prin vaccinare!
E un lucru foarte bun acest vaccin, eu stiu peste 20 de fetite care au fost vaccinate, niciuna nu a avut nicio problema post vaccinare.
Relatia directa dintre cancerul de col si virusul HPV a fost pusa in evidenta fara putinta de tagada.Ba chiar s-a luat si premiul Nobel pentru medicina in 2008.