| LpFlori a întrebat:

Bună. Pentru femeile care au născut cu cezariană, a mai utilizat cineva Arefam înainte de naștere? Și dacă da, a cauzat vreo problemă copilului sau mamei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Eu am luat arefam in timpul sarcinii, nu are ce rau sa îți faca, sunt doar niște pastile cu progesteron care ajuta la menținerea sarcinii. Daca ti-a recomandat doctorul tau ginecolog poti sa le iei, nu are ce rau sa îți faca nici tie nici copilului.

| LpFlori explică (pentru Madaxo97):

Mi-e mi l-a dat să-l iau ca să nu mi se pornească nașterea mai repede, sunt programată în 2 săptămâni jumate la cezariană. Și voiam încă o părere de la cineva care o luat

| Madaxo97 a răspuns (pentru LpFlori):

Si mie tot la fel mi-a dat, aveam sarcina cu risc si trebuia sa iau tot asa sa nu nasc prea devreme.

| LpFlori explică (pentru Madaxo97):

Eu l-am mai luat la începutul sarcinii până la 3 luni, ca am mai avut înainte un avort spontan. Mie îmi e doar să nu fie vreo problemă cu bebele, dacă îl iau.
Și la câte săptămâni ai născut?

| Madaxo97 a răspuns (pentru LpFlori):

Eu am născut natural pana la urmă la 37 săptămâni, un pic prematur dar la limita, a avut bebe 3. 1 kg la naștere deci nu era chiar prematur, atunci a vrut el sa vina mai devreme laughing Oricum arefam nu face rau la bebe, din contra, se ia pentru binele lui, ca sa stea acolo in uter pana la termenul dat de doctor. Nu ti-ar fi recomandat doctorul ceva daca stia ca face rau bebelușului deci eu zic ca nu ai de ce sa te îngrijorezi

| LpFlori explică (pentru Madaxo97):

Și l-ați luat tot așa mai pe finalul sarcinii? Sau pe tot parcursul ei?

| Madaxo97 a răspuns (pentru LpFlori):

Pe tot parcursul ei parcă, nu mai tin minte exact sincer, stiu ca sigur sigur l-am luat la început cateva luni, nu mai țin minte exact daca si pe final, stiu ca am mai luat si elevit, fier si acid folic tot in primul trimestru. In orice caz, tu trebuie sa asculți de doctor, nu ar face rău copilului tau dându-ți un medicament care i-ar face rau

| Madaxo97 a răspuns (pentru LpFlori):

Acum am văzut si eu pe internet ca se recomandă numai primului trimestru, altfel poate afecta ficatul...nu scrie ca ar afecta bebele. Daca ai dubii despre ele mai bine spune-i doctorului tau, sau cere si o alta parere la alt doctor poate găsiți o alta alternativa la arefam, sau poti sa nu le iei si sa riști sa naști mai devreme, acum decizia este a ta. Faci cum simți tu.

| LpFlori explică (pentru Madaxo97):

Și pe prospect scrie asta, acum știu ca na, știe doctorul mai bine dar eu tot am o presimțire ca nu trebuie să îl iau?

9 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Nu patesti nimic nici tu nici bebe, toate femeile care nasc prin cezariana, iau Arefam, pentru a inhiba contractiile ( practic se asigura ca nu nasti pana la data cand esti programata pentru cezariana) Iti doresc multa sanatate si un bebe sanatos.