| anonim_4396 a întrebat:

Pepsi fara cofeina, sau coca-cola 0 ..sunt la fel de nocive?
Tot elimina calciul din organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are coloranti/acid face taraboi cu organele interne.

| Bondarel99 a răspuns:

Cele fara zahar au substituenti ai zaharului si alte chimicale fata de cel obisnuit care sunt mai rele deci daca tot bei coca cola bea-l pe cel cu zahar.Si pepsi fara cofeina e doar putin mai bun pentru organism decat cel cu cofeina, doar putin.Ambele sunt nocive daca le bei in cantitati mari.
In plus au o multime de conservanti si coloranti, stiai ca daca nu s-ar pune coloranti ambele bauturi ar fi verzi?
Oricum, nu iti fac rau daca le bei in cantitati mici si rar.

| doctorandus a răspuns:

Cola Zero are cafeina, nu e fara cafeina. Dar nu sunt deloc nocive, cel putin daca nu contin zahar. Zaharul poate produce diabet, ingrasa, iar consumul mare de zahar produce simptome similare cu cele ale alcoolismului.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ambele au foarte mult zahar in el, coca-cola light are aspartam in el, ca indulcitor, care este folosit in gramaj mai mic decat zaharul tocmai pentru ca este mai dulce, insa din cate stiu daca bei mai mult de 2litri de coca-cola 0 pe zi ai sanse de 50% sa cresti aparitia cancerului. Din cate stiu aspartamul este foarte nociv in cantitati mari.
Cat despre Pepsi fara cofeina s-ar putea sa fie mai bun nu stiu exact ce contine. Pepsi fara cofeina si coca cola normal cresc sanele de a dezovolta diabet.
Cat despre aciditatea ridicata care este prezenta in toate cele trei probabil iti va supara flora stomacala (printre altele) si tot din cauza aciditatii care este aceeasi in toate calciul va fi eliminat din organism.

| Rakanishuu a răspuns:

Sunt la fel de nocive.

| trance04 a răspuns:

Orice bautura carbo-gazoasa este nociva mai ales pepsi si coca-cola fie ele 0, light sau cum or fii

| TofanCristi a răspuns:

Este la fel de nocivă!

| IRaluca a răspuns:

Ambele sunt la fel de nocive.