| petitdreamer a întrebat:

Care e diferenta intre COCA COLA si PEPSI?

Răspuns Câştigător
| meioana a răspuns:

... diferenta este ca Coca Cola este mai tare decat Pepsi...
...cu ceva ani in urma exista numai firma Cola care producea un medicament...producatorii acestui medicament nu intelegeau de ce consumatorii sunt atat de fermecati de aroma medicamentului...peste ceva timp se-au dat seama ca ar putea sa comercializeze produsul sub o alta forma...numai ca au aparut mici divergente intre cei care detineau secretul...si asa s-au despartit si au luat nastere 2 companii Coca Cola si Pepsi Cola...pastrandu-se numele de Cola...
...ar fi o diferenta intre cele doua...Pepsi are mai multe sortimente in comparatie cu Cola.alta nu vadhappy

23 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Sincer, nu stiu care e diferenta dar stiu ca Pepsi de 100 de ori mai bun decat Coca-Cola(cel putin pentru mine). Dar nu prefer nici una, amandoua sunt nocive.

| psiholoaga a răspuns:

Pepsi e si twist, in cola storci lamaia manual.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mie m-i se pare ca Pepsi e mai dulce si mai putin acidulat decat Coca Cola.

| sese a răspuns:

Reteta.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Diferenta este ca, Coca-Cola este mai acidulat decat Pepsi
oricum aman2 produc dependenta si nu fac bine pentru organismwinking

| moonY a răspuns:

Daca nu esti consumator inrait(peste 2l pe zihappy nu poti vedea diferenta.
cola are aroma mai intensa, e mai dulce. abia ai terminat un pahar si vrei altul.
pepsi e mai accidulat insa e mai.slab
imi place cola, insa de cele mai multe ori aleg pepsi.(gasesc mai des la 2.5llaughing

| hashe86 a răspuns:

De nume si ambalaj!
otrava e aceeasi.

| ka2 a răspuns:

Pepsi are reclame cu vedete, coca doar reclame dragute, sau cu mos craciun, iarna tongue in rest, da, aceiasi otrava.

| Zoombe3 a răspuns:

Producatorul

| ellai a răspuns:

Incearca si vezi singur happy

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Bagati si una si alta, ca pana la urma o sa bagati bani in buzunar la doctor.Este boala curata si Pepsi Cola si Coca Cola. Dupa aceea sa nu va mirati ca aveti dureri. Puteti sa beti un Santal de fructe, care este foarte bun, sau un Tymbark cu pulpa de visine, portocala. De ce sa nu alegem ce este bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coca cola contine mai mult zahar decat pepsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continutul de zahar si krbonat, adica Coca Cola e mai acidulat si mai putin dulce pe cand Pepsi contrariul, preferatul meu dintotdeauna e PEPSI orice sortiment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferente este foarte mare, de la gust si aciditate la nocivitate!
oricum pepsi este mult mai putin nociv decart coca cola!
incercati si voi singuri urmatorul experiment!
cumpatari o sticla de pepsi cola si una de coca cola, luati doua borcane mici cu capac.
in unul puneti cola si in celalalt pepsi,
ok acum puneti in fiecare monede de 1, 5, 10 fiecare cate 2-3 bucati! puneti capacul la borcan. acum trebuie doar sa asteptati cateva zile( efectul maxim se obtine cam in 14 zile)
incercati si apoi postati aici!
(puneti etichete pe fiecare ca sa nu incurcati borcanele)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepsi e mai dulceag decat Cola si Pepsi...e...naspa.Daca esti fan Cola, simti diferenta. Fer sure.
*HUGS*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepsi e mai bun, si dupa ce il desfaci, dar cola are gust de medicament

| NikolasXD a răspuns:

Pepsi are 1 kg de zahăr mai mult ca cola

| Deedeek a răspuns:

Diferenta e una foarte simpla, de care se pare ca mai nimeni nu are idee. Pepsi contine ca acidifiant (chestia aia care inteapa la limba si care "fasaie" cand deschizi sticla) acidul citric ( C6H8O7 ). Acidul citric este in cea mai mare parte inofensiv (vezi portocala, lamaia, eettcc...). Coca Cola contine ca acidifiant acidul fosforic ( H3PO4 ), acid extrem de puternic (contine fosfor, mai are rost sa comentez?). Asta e motivul pentru care Coca Cola e mult mai daunatoare organismului decat Pepsi.

S-a facut un studiu in legatura cu asta si, cu acidul fosforic extras din 10 L de Coca Cola, esti capabil sa dizolvi un cui in 4 zile. Acum va intrebati oare de ce bautura mea preferata e apa?laughing

| petitdreamer explică:

Stiu si eu ca reteta si producatorul... dar ce anume? ingrediente ceva?

| Sunshine_2005 a răspuns:

Coca cola e mai bunalaughing

| elisheba a răspuns:

Ambele sunt foarte nocive.
Eu m-am lasat!

| dementor a răspuns:

Doamne, cate raspunsuri pline de... necunoastere, acum fara suparare.
petit dreamer: cu 5 lei iei 2 doze din fiecare si citesti diferenta dintre ingrediente.gusti din una, clatesti cu apa gusti din cealalta si faci diferenta.

@meioana: Coca cola nu a aparut acum cativa ani cu prin 1880, Pepsi prin 1893. Si nu de la medicamente. Si sub nici o forma nu s-au separat firme. S-au creat in diferite parti din SUA. Cola are mai multe sortimente pe piata din afara.

@anonim: "Continutul de zahar si krbonat" care de fapt se scrie CARBONAT. Aici ai OARECUM dreptate. Carbonat="acid"= BULE de dioxid de carbon. Se baga ACELASI dioxid, conteaza cantitatea care se poate amesteca prin moleculele de bautura. Cola face bule mai mari, pepsi mai mici.
Cola foloseste alt indulcitor decat pepsi.

Amandoua folosesc caramel ca si colorant pentru ca altfel ar fi verzi.

@anonimu cu monedele. pune moede in suc de potocale/amai/alte citrice proaspat stors. Aceeasi chestie pentru ca exista ACID (citric) ce curata moneda in aceste sucuri. Chiar si in limonada se obtine cam aceeasi chestie.

@dicarmencitta1957 : tymbark, daca nu iei cel la cutie (1kil 6-7-8 lei), e plin de "concentrat de fructe" si din parti pulpa. De asemenea are mai mult aspartam decat poti inghiti, mai mult iti face sete. Mai bine stoarceti fructe in casa, macati-le sau beti apa decat lungituri de pe piata.

Fiecare percepe Pepsi si Cola ca preferate din cauza gusturilor (care nu se discuta).
Cola e mai dulceaga, are bule mai mari deci e mai intepatoare.
Pepsi e mai "lung", mai slab si cu bule mai mici.
Amandoua au cofeina, dar din alta substanta activa se obtine aceasta.

Stiu ca suna ciudat dar, pentru mine, Cola ma strica la burta, iar de la Pepsi fac pe mine in 20 minute dupa ce-l beau.

Imi place sa beau OCAZIONAL fructe. Atentie la baietii dependenti ca va apste pietre la rinichi si va rupe de dureri de rinichi si de... "instrument".
Atentie cei cu gastrita ca dati in ulcer din cauza indulcitorilor si acidului citric folosit.

Daca totusi nu sunteti in stare sa va temperati cantitatea de cola/pepsi bauta, va recomand sa veti macar 2-3 pahare de apa PLATA (nu minerala care poate accelera procesuld e formare de nisip/pietre la rinichi) ca sa curatati indulcitorii, sa dati ragaz pancreasului sa produca destula insulina sa ajute si bila.

Sper ca v-am lamurit.

| dementor a răspuns:

Am scris ca imi place sa beau ocazional fructe. Inlocuiti FRUCTE cu sucuri. Gandeam in avans si am scris gresit.