| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni TPU! Am o problema si va rog frumos sa ma ajutati. Sunt adolescenta si cum bine stiti, am acnee. Am folosit "n" creme si fara prea mari rezultate. Am citit pe un site ca este bun pentru acnee bicarbonatul de sodiu. Voi ce spuneti: ati incercat? Este eficient impotriva acneei? Si de cate ori trebuie folosit? As fii foarte fericita daca mi-ati raspunde. Daca stiti o alta metoda de a scapa, de acnee ar fi minunat.
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L-am incercat si nu am fost multumita de rezultate(am tenul gras si pretentios din punct de vedere al cosurilor).Am incercat de-a lungul timpului multe tratamente si ceea ce nu recomand sunt cremele si mastile(iar bicarbonatul de sodiu este,practic, masca), deoarece nu sunt potrivite pentru toate tipurile de ten.Il poti incerca(aplicat o data pe zi si lasat sa actioneze minimum 4 ore),dar nu-ti garantez rezultate.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp,exact ca in cazul usturoilui.
Cel mai bun tratament pe care l-am folosit,in schimb,si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt(o lotiune antiacneica foarte puternica).Il poti folosi si tu, dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine, lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor). Numai bine.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine faci o vizita la medicul de familie pentru un rezultat mai sporit.

| Alemoni a răspuns:

Crema de galbenele ar fi buna pentru acnee happy Dar ar trebui sa te dai o perioada mai lunga de timp. Dar daca ai tenul gras mai bine nu folosesti creme. Ai grija happy

| Mao a răspuns:

Eu am auzit că bun este Zineryt pentru acnee. http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137

| Catrinn a răspuns:

Multumesc Katya, multumesc tuturor pentru raspunsurile primite!
Daca as fi putut, v-as fi dat FUNDITA tuturor!

| DعeutZa a răspuns:

Nu am folosit bicarbonat.si nu stiu daca e f bun.dar poti face o masca cu albus de ou si putina zeama d lamaie.e f buna pentru acnee.mai poti folosi pasta de dinti, spirt sau zinteryt.e f bunhappy

| abydeea a răspuns:

Buna, banuiesc ca si tenul tau este gras, deci fara creme. Bicarbonatul de sodiu dizolvat in putina apa este bun, dar folosit mai rar pentru ca poate usca pielea. Bicarbonatul este si un bun exfoliant. Zeama de lamaie aplicata pe doar pe cosuri, le usuca rapid. O aspirina pisata amestecata cu putina apa, se aplica pe cosuri pentru a le usca. Rosiile sunt vestite pentru calitatea lor de a purifica tenul gras, de a curata porii de puncte negre si pentru diminuarea eruptiei acneice. O masca de rosii si zeama de lamaie va echilibra tenul gras, va inchide porii. Sapunul de sulf este foarte bun pentru tenul gras. Toate acestea trebuiesc folosite cu masura, pentru a nu iti usca tenul prea tare.

| RoboBaby a răspuns:

Foloseste pudra de argila. sunt niste pliculete de la asla vital, pe care le gasesti la farmacie. mie mi-a recomandat cosmeticianul si chiar a functionat. dar dupa ce iti dispar, trebuie sa te mai dai in continuare de 1-2 ori pe saptamana, ca astfel iti reapare. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu mare placerewinking.

| ghiocel_9643 a răspuns:

Sal.am trecut si eu prin asta. mie mi-a trecut cu anticonceptionale yasmin.