| Onixuţa a întrebat:

Revin disperată datorită unei candidoze nenorocite de care nu mai pot scăpa.
Am 15 ani şi de vreo 2 ani mă lupt cu candidoza vaginala datorita antibioticelor luate la greu pentru infectii respiratorii(am rezolvat asta prin scoaterea amigdalelor si nu mai am probleme de genul).
Problema este că mă nenoroceşte, mă doare în vagin, simt o durere şi un disconfort, mereu mă apasă, am fost la vreo 10 ginecologi cu speranta ca unul dintre ei ii vada de capat... Dar nimic.
Nu mi-am început viata sexuala, am fost diagnosticata ultima data cu streptococ hemolitic tip b si candida albicans. Am facut totul, toate tratamentele, tot ce am putut.
Imi curge scurgerea abundenta ca si menstruatia...Si menstruatia meae abundenta si dureaza vreo 7-8-9 zile.
E o ciudatenie, cine ma poate ajuta cu ceva, o experienta, un sfat, orice mi-ar fi de folos.
De ce am durereaaia in vagin? Nu o mai suport...
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca deschiderea este atat de mica, aproape sigur ca prietenul tau nu se va descurca singur cand va veni vremea. Este adevarat ca depinde si de grosime. Virginutele de care am avut eu noroc au fost toate usor de rezolvat.
Tatal tau ar trebui sa inteleaga, nu poate mama ta sa il "lucreze"? Eu am o fata de 12 ani si de la 14 incolo o voi lasa sa faca ce vrea, ba chiar ii ofer conditii. Prefer sa o faca acasa si sa aiba conditii de igiena decat sa faca cine stie ce si in ce conditii.
Controlul ginecologic asa cum se face la femei are un scop. La o virgina nu poate gasi mare lucru, merge mai mult pe ghicite.

14 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Citeste acest articol.
http://www.formaremedicala.ro/educatie-pacienti/candidoza-vaginala/
Cand faci un tratament, schimba totul: haine, lenjerie de pat, prosoape in fiecare zi. Candidoza se poate intinde si in zona anala si poti face si versiunea bucala. Cand tratezi, trateaza tot. In timpul tratamentului incearca sa ai o igiena perfecta. Se mai poate sa existe un loc de la care reinfectezi (un WC la scoala? )
http://en.wikipedia.org/wiki/Candidiasis
http://www.csid.ro/......-12551872/
Incearca tot ce poti face din tratamentele alternative si mai mergi la un ginecolog. Explica-i clar severitatea problemei, altfel te alegi iarasi cu un tratament standard.

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

Igiena mea este perfectă, de la 5 ani am fost învăţată cum să ma spăl singură, mereu fac duş. Cel puţin o dată pe zi(când sunt obosită) dar în general dimineaţa şi seara. Am luat cred că 30 de feluri de pastile, nu pot lua ovule fiind virgină şi mă chinuie de nu mai pot. Acum îmi este foarte rău, altfel nu apelam disperată în clipa asta. Nu folosesc alte toalete decât cea de la mine la care nu mă mai aşezca să nu le dau alor mei. Fac tratamente de 2ani, îmi trece 1 săptămână şi apoi parcă se răzbună că am încercat să o tratez. Am fost la cei mai buni ginecologi, nu mai am ce să fac...Şi ei au spus că e nemiloasă candida la virgine...

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

Ai dreptate, nu m-am gandit ca esti virgina. Totusi ai acolo o deschidere, nu poti introduce ovulul prin ea? Sau sa il perforezi cu grija, sa il storci inauntru si sa stai pe spate o vreme pana intra bine acolo?
Cand vorbesc de igiena, ma gandesc sa iti tratezi zona intima asa cum iti tratezi si gura - nu o atingi fara sa te speli pe maini. Plus schimbarea frecventa a textilelor in timpul tratamentului.
Ma gandesc ca ar putea fi si o problema de dieta, bacteriile implicate exista acolo in mod natural, dar echilibrul lor este stricat.

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

M-am uitat cu o oglindă şi am himenul foarte strâns, nu cred că are loc ovulul... Am încercat să îmi pun un ob cândva dar nu avea loc nici ăla. A încercat să bage un betişor ginecologul să ia secreţie dar a spus că ii este frica. Îmi închipui e dureri voi avea la primul contact sexual... Şi ca să mă dezvirginez singură sună horror. Mai bine îmi rog prietenul.laughing Glumesc. Igiena mea este una ffoarte strictă, mai ales de când cu candida folosesc lenjerie şi absorbante de bumbac. Nu mă ating în zona intimă decât spălată pe mâini, dietea este mai ciudată. Nu am timp să mânănc mereu dar includ peşte, carne, cereale, lactate, fructe, legume. Mă doare din ce în ce mai tare. Dacă merg la UPU îmi face ceva sau mă ţine ore întregi de pomană?

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

La cat suferi, ma gandesc daca nu ar fi o idee buna sa te dezvirgineze ginecologul cu bisturiul si sa iti rezolvi problema. Nu cred ca mai are cineva pretentia de la o fata sa fie virgina in ziua de azi plus ca ii explici, iar daca nu te crede, nu te merita. Cere un sfat si mamei tale.
Himenul are si el un grad de elasticitate, cu putina grija se poate intinde un pic. OBul este mare si dificil de introdus.
Nu cred ca UPU este potrivit problemei tale, ei au alt gen de expertiza si sunt generalisti. Tie iti trebuie un specialist.

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

M-am mutat în Iaşi, nu mai locuiesc în Timişoara. Am fost în ambele oraşe. Plus că Iaşi are cei mai buni medici din zona Moldovei. Tatăl meu nu este de acord şi mama încă speră să îmi revin... La urma urmei, pot forţa ovulul ăla nenorocit, mă dezvirinez, măcar nu mă taie. Dar am 15 ani. Părinţii mei de unde va avea siguranţa că nu am făcut nimc?

| Onixuţa explică (pentru Onixuţa):

Vor*

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

Nu stiu daca mai e treaba parintilor ce faci tu. Si de unde sa stie, te controleaza? E oricum pe baza de declaratie. Nu stiu daca merita sa suferi pentru o membrana care iti sta in drum.
Vorbeste cu mama ta, mama ar trebui sa fie cel mai bun prieten al unei fete.

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

Dacă merg la ginecolog săptămânal, da, mă cam controlează. Şi mama nu ar avea nimic împotrivă, este o fire mai înţelegătoare, mi-a spus odată despre protecţie etc. Tata în schimb este o fire mai comunistă. Doar mama ştie că am prieten. În fine, nu mai contează. Tata nu ar fi de acord sub nicio formă. Şi cum am spus, pot să îmi bag singură ovul dar ma dezvirginez şi ce îmi spune tata că am 15 ani jumatate?

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

Ovulul e un pic elastic, himenul la fel. Incearca fara sa fortezi.
Nu sunt sigur ca ai vazut exact cat loc este, depinde foarte mult de cat ai intins. Este destul de dificil sa vezi singura, iti cam trebuie trei maini happy

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

Mi-a spus un doctor arab să nu îmi forţez norocul că nu am un himen elastic. Este foarte îngust. Puţin mai mare decât vărful unei seringi. La urma urmei, sunt fete de vârsta mea care nu mai sunt virgine, unele au copii. Eu ce aş face aşa interzis? Nu m-aş mai chinui singură. Dar mi-e teamă de reacţia tatei, ţi-am spus. :/ E ciudat să ai un părinte ok şi unul anormal... De exemplu, mă dezvirginez, ginecologul îmi face consult ca unei femei. Aşa doar se uita la himen şi mă punea la ecograf... Sunt chinuite femeile în general, virgine sau nu.

| Onixuţa explică (pentru SkyPilot):

Eşti un tată super!happy NU poate mama, a încercat... Eu dacă ar fi să fac ceva, dar sunt cuminte şi nu îmi stă gândul la de astea, ar trebui să lucrez pe ascuns, mai ştiu eu prin ce prietenă majoră care îmi închiriaza o cameră la hotel, ar fi ult prea complicat pentru mine. Am vorbit cu prietenul meu şi el şi-ar dori, eu nu din mai multe motive... Sper că înţelegi.

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

Ar fi bine ca daca poti sa mai astepti pana dupa 17 ani. pentru fete exista anumite riscuri de sanatate.

| SkyPilot a răspuns (pentru Onixuţa):

Daca deschiderea este atat de mica, aproape sigur ca prietenul tau nu se va descurca singur cand va veni vremea. Este adevarat ca depinde si de grosime. Virginutele de care am avut eu noroc au fost toate usor de rezolvat.
Tatal tau ar trebui sa inteleaga, nu poate mama ta sa il "lucreze"? Eu am o fata de 12 ani si de la 14 incolo o voi lasa sa faca ce vrea, ba chiar ii ofer conditii. Prefer sa o faca acasa si sa aiba conditii de igiena decat sa faca cine stie ce si in ce conditii.
Controlul ginecologic asa cum se face la femei are un scop. La o virgina nu poate gasi mare lucru, merge mai mult pe ghicite.

| Bianca1001Bia a răspuns:

Incearca sa iei zenella cum iti zice farmacista, chiar ajuta! te curata rapid, si eu am big grin