| Cerasela14 a întrebat:

Bună seară! Acum o săptămână mi-am făcut un piercing în buric la salon, am folosit în primele zile spirt pentru a curăța zonele străpunse de piercing cât și buricul în sine, apoi am citit pe internet ca spirtul face mai mult rău și am folosit ser fiziologic și crema baneocin. Cel mai probabil s-a infectat, deoarece zonele strapunse sunt roșii și curge un lichid transparent! Ce trebuie sa folosesc pentru infecție sau ce este de făcut în aceasta situație? Țin sa menționez ca nu ma dor zonele de lângă acesta, nu ustura și nu doare la atingere decât atunci când îl mișc pentru a-l curăța!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Probabil nu s-a infectat nimic, este normal sa curgă acel lichid și sa fie rosu în jurul gaurilor. Eu când mi am făcut, tipa de la salon mi-a recomandat sa ma dau cu diprogenta de la farmacie. Folosește în continuare ser fiziologic și nimic altceva pe lângă. Încearcă sa nu porți pantaloni cu talie înaltă ca să nu preseze pe el. Ai răbdare ca în locul ala se vindeca ceva mai greu.

| Cerasela14 explică (pentru Denisa0954):

Mulțumesc mult!❤️

3 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

"Piercing" este verbul si "pierce" e subiectul.

| ioana748 a răspuns:

Asocilin de la farmacia veterinara.