| danamarin a întrebat:

am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala acum un an. sunt cu prietenul meu din clasa a 9a, este singurul meu partener sexual. intr-o seara el a observat o usoara iritatie in zona genitala si o secretie albicioasa. am mers astazi la primul meu consult ginecologic sa vad daca totul este in regula si mi s-a spus ca am o usoara infectie, candidoza si o rana pe col. deja fiind foarte speriata de consult am inceput sa plang instantaneu. m-am panicat imediat va dati seama...primul gand a fost cancer. am doar 18 ani, un singur partener sexual, niciun avort...de la ce am facut rana asta? doctorul mi-a recomandat sa fac un papanicolau imediat dupa mestruatie. acum mi-a dat tratement cu ovule, spalaturi vaginale si nizoral. m-a distrus vestea asta. nu mai gandesc limpede. ma gandesc ca pot face cancer. va rog ajutati-ma si dati-mi un sfat sau spuneti-mi daca ma alarmez justificat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-ai inceput viata sexuala inainte de maturizarea deplina a organelor tale genitale (adica varsta de minim 17 ani si jumatate). Asta inseamna ca ai expus traumatizarii in timpul contactelor sexuale zona cea mai vulnerabila pentru cancerul de col uterin. Desi aveai risc crescut, te-ai dus la primul consult ginecologic dupa 1 an de la inceperea vietii sexuale! Este absoluta nebunie, stiut fiind ca este obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale, iar pentru femei care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani, este obligatoriu un consult ginecologic la fiecare 6 luni toata viata (adica trebuia sa ai deja la activ minim 3 consulturi complete).
Candida nu este o boala cu transmitere sexuala, ai facut-o probabil de la un tratament cu antibiotice (al lui sau al tau). daca partenerul tau a mai avut vreo partenera sexuala inaintea ta ar putea sa fii fost infectat cu HPV si sa te fi infectat si pe tine (daca cumva nu v-ati facut nici analizele necesare inainte de a face sex neprotejat).
Nu ai cancer, ai doar risc crescut si este normal sa fie asa de vreme ce ai doi dintre principalii factori de risc (inceperea vietii sexuale precoce, la o varsta nepotrivita) si adresabilitate mica la ginecolog (neefectuarea minimului de consultatii necesare). Nu stii daca esti infectata HPV (desi daca ati facut analize, asa cum trebuia, probabil nu esti si rana este data de infectie si de traumatismele pe zona vulnerabila). Fa tratamentul, Papanicolaoul si daca rana persista sau analiza vine modificata, o fenotipare HPV sa vezi daca esti infectata. Daca vei avea grija sa-ti revizuiesti atitudinea fata de ginecolog, sa te duci la fiecare 6 luni fara gres la consult, vei putea duce o viata normala (in ciuda riscului pe care il vei avea mereu). In sensul ca si daca vei mai face rani pe col, le vei diagnostica in stadii tratabile cu usurina si nu vei face niciodata cancer. Trebuie doar sa retii ca tu nu poti sa te duci o data pe an ca orice femeie. Inceperea vietii sexuale prea devreme te obliga la un consult ginecologic la maxim 6 luni toata viata (adica macar pana la 10 ani dupa menopauza).

| just for me a răspuns:

Urmeaza tratamentul si renunta la stii tu ce pentru o vreme indelungata. poate se va rezolva. iti urez baftawinking

| Dreamin a răspuns:

eu am 16 ani si tot am avut secrtia aia albicioasa mi-a dat acelasi tratament tongue care il ai tu. deci nu te speria nu-i asa de grav.
in lagatura cu rana nu stiu ce sa iti spun. dar nu cred ca este ceva grav.
Ps: cam axagereaza astia de mai sus laughing cu rapunsurile lor

| danamarin explică:

Am fost diagnosticata cu cervicita colpita mixta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care e problema? iti place sa faci sex? asta e. poate ai inceput mai devreme si nu ne spui.nu cred ca e cancer. dar nici nu sunt avizat. tot un doctor iti poate spune. dar prietenul tau? esti tu singura partenera a lui? si esti sigura ca e asa? fiindca daca stii caesti curata si ingrijita, nu ai de unde te inbolnavi decat daca el s-a cuclcat cu o nespalata.de patru ani, so fi saturat de tine.ca cam asa se ntampla.