| rita a întrebat:

Este posibil sa am Hpv si testul Papanicolau sa imi iasa ok? Eu am o relatie de f mult timp (6 ani) cu iubitul meu, primul si singurul meu partener sexual. Am o rana pe col care nu se inchide, desi am tratat-o si o tratez, mi-este f frica si vreau sa fac un test Hpv...

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Testul Papanicolau este primul care semnaleaza existenta HPV,daca nu esti sigura, totusi, fa si un test specific HPV.Toate cazurile de HPV pe care le stiu,au fost descoperite, initial, de testul Papanicolau.Multa sanatate.

| rita explică:

Multumesc din suflet! Tocmai m-am programat pentru test