| Petreai99 a întrebat:

Buna seara, am asa o întrebare, intr-o seara am baut mai multa bere toata noaptea si a 2 -a zi am 2 cafele tari si peste 2 ore am avut o stare de lesin,ameteala, mana dreapta imi amortea si de atunci in fiecare seara am atacuri de panica, am si dureri de spinare si tensiunea arteriala joaca intre 120 si 140, ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Nu mai bea alcool
Mergi la neurologie si la un psihiatru
Te măsoară te analizează se rezolva poate s-a spart un vas de sânge la creier
Faci un rmn cu substanțe de contrast

Mai faci o encefalogramă
Poate scapi

Dar lăsate de alcool
Si cola si cafea si zahar si grăsimi

3 luni trebuie sa devii vegetarian

Numai mânca chimicale

Dormi dormi dormi

Nu mai sta la televizor

Nu mai asculta stiri
Uita-te doar la lucruri frumoase

Nu mai discuta cu oameni pesimisti

Ignora gripele porcine aviare si războaiele

Uita-te doar la comedie pe televizor mare de la distanță

Mergi cu barca prin parc pe la umbra

Mergi la pescuit

Asculta muzică relaxanta

jazz blues balade rock folk citește 10 minute pe zi proverbele din Biblie

Mai citește sau asculta psalmii din biblie
Sunt si pe Youtube

Sa vezi cum te ajuta sa scapi de panica stresuri mai repara la creierul tau

https://youtu.be/RZ6wfYh3Smg

| Petreai99 explică (pentru RxTx):

Multumesc mult de sfat o sa fac testele si o sa vad care este problema

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar pare ca ficatul tau nu poate procesa atat de mult alcool intr-un timp atat de scurt.
Ori esti adolescent si ficatul nu poate sa duca atata alcool, ori esti adult si ai deja ficatul afectat.

| Petreai99 explică (pentru Violleta2022):

Am 23 de ani, alcool numai beau in jur de o luna, dar totusi am din ziua aceea am senzatii de furnicaturi in regiunea tamplei si tensiunea arteriala cand se ridica cand scade

| Violleta2022 a răspuns (pentru Petreai99):

Bun, inseamna ca acum poti merge la medic ca sa primesti medicatie. Sanatate multa!

| Petreai99 explică (pentru Violleta2022):

Mersi

| Violleta2022 a răspuns:

La problemele psihice pe care le ai deja, odata ce spui ca ai atacuri de panica in fiecare seara, nu ai avea voie sa bei nici un pic de alcool!