| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Am ciclu neregula de cand ma stiu. O luna dureaza 42 de zile, apoi 49, apoi 37. Azi mi-a venit, dupa 45 de zile. Am 17 ani si nu mi s-a reglat niciodata, desi au trecut mai bine de 5 ani de cand mi-a venit prima oara menstruatia.M-am saturat sa nu stiu cand vine, sa dureze asa mult si mai ales, sa am dureri asa mari de spate si burta. Maine voi merge la medicul de familie, sa vad ce zice si ce ar trebui sa fac. Mama mi-a zis ca singura sansa ar fi sa-mi prescrie anticonceptionale. E in regula sa iau la 17 ani? Sau exista si pilule speciale, cu o concentratie mai redusa? Multumesc anticipat.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul endocrinolog (de fapt trebuia sa o faci macar la 16 ani daca nu mai devreme). Sunt multe cauze de dereglari menstruale si anticonceptionalele nu sunt panaceu. Trebuie sa faci analize endocrinologice atente si ecografie pelvina si abia apoi se va decide ce tratament ai nevoie.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar putea fi grav, dar probabil nu este grav si se poate rezolva in timp, cu tratament potrivitr. Esti pe drumul cel bun.

| n1445 a răspuns:

Mai bine du-te la medic si fa ce zice el pentru ca pe TPU nimeni nu e expert! si ar fi mai bine sa asculti sfatul medicului decat al oricarei persoane de aici. [nu te supara]

| Georgienita94 a răspuns:

Ciclul se regleaza dupa ce ai intretinut relatii sexuale cu cineva si in cazul tau nu cred pentru ca esti minora si inca o cale sa se regelze dupa ce nasti! nu e nimic grav stai linistita asa patesc si eu nici eu nu stiu cand imi vine la mine acum un an venea o luna da o luna nu si nu m-am luat de grija. Si nu cred ca anticonceptionalele iti pot face ceva sa se regleze, alea sunt pentru fetele care nu vor sa ramana gravide! stai linistita ca are sa se regleze cand vie fi mai mare!
P.S. vezi ca daca ti-am zis ca se regleaza dupa relatii sexuale sau dupa nastere sa nu te duci acum sa faci asa ceva ca sa ti se regleze ai rabdare! iti zic asta pentru ca multe fete o fac si de asta! :*

| Marius_5815 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un ginecolog...