| Gabidan2000 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unui cunoscător, câteva sfaturi. Deci am început sa merg la sala cu un antrenor personal pentru întărire musculatura si masa musculară. Pana acum am făcut câteva exerciții: indreptari cu halteră, genuflexiuni cu halteră, ramat din aplecat, piept, biceps cu bara z si altele la aparate. Problema mea mare pe care o cunoaște si antrenorul este ca eu am cifoza toracală si compensare hiperlordoza lombara. Dureri in timpul exercițiilor nu simt, iar antrenorul este foarte atent la execuție. Este vreo problema la aceste exerciții in legătura cu problemele mele? Deci antrenorul vrea sa îmi întărească musculatura si pentru a scapă de acestea. E bine ce face? Mulțumesc si aștept un răspuns pentru ca sunt disperat de vreun an si nu găsesc răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gaiba1 a răspuns:

Nu, e foarte foarte bun ce ti-a dat antrenorul tau, exercitiile alea te ajuta oricum cu cifoza

| Gabidan2000 explică (pentru gaiba1):

La cifoza am înțeles ca e mai ușor. Lordoza mi-a zis de abdomen ca trebuie întăriri nu stiu ce mușchi însă ridicările nu îmi pot accentua o lordoza? Am încredere in el căci e un antrenor buna, dar sunt nou intr-o sala de forța si habar nu am. Iar despre problema mea nu mai stiu ce sa cred. Am investit o grămada de bani la doctori, fiecare cu părerea lui. Iar acum ma simt bine in sala de forța, mai ales ca fac mișcare.

| gaiba1 a răspuns (pentru Gabidan2000):

Eu cred ca iti faci prea multe obsesii cu cifoza si lordoza, asa eram si eu la varsta ta cand mergeam la sala, eu cred ca n-ai nimic, coloana e in mod normal mai curbata, nu poate fi perfect dreapta, stai linistit si uita de lucrurile astea ca n-ai nimic

| Gabidan2000 explică (pentru gaiba1):

Sunt diagnosticat cu cifoza dorsala si hiperlordoza lombara, am fost la mai mulți medici. Si cum sunt începător in mersul la sala, am multe curiozități încă.

| Gabidan2000 explică:

Va rog. Am nevoie sa ma lămurească cineva mai detaliat. Ofer funda!