| leonidas1234562 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare si fara mistouri, e o chestie medicala si imi este rusine sa merg in prima faza la doctor, am mancarimi si usturaturi foarte dureroase in zona vaginala, aveti idee ce poate fi si ce ar trebui sa fac? Intrebare pentru fete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese concluzia conform careia in mod cat se poate de cert/de sigur, ''pasarica'' ta este afectata de o infectie a aparatului urogenital, care probabil este de natura bacteriana. Din acest motiv este indicat sa te prezinti cat mai urgent la un laborator de analize medicale unde iti va fi prelevata o proba de secretie vaginala (o face asistenta sau chiar tu la indicatia ei), pentru a se stabili de ce natura este agentul patogen care ti-a provocat infectia vaginala. Numai dupa obtinerea rezultatului analizei, in deplina cunostinta se poate stabilit tratamentul si medicamentatia adecvata. In caz contrar prin folosirea unor tratamente ''dupa ureche'' situatia se poate agrava. Poti fi absolut sigura ca nicio asistenta sau vreo laboranta din cadrul laboratorului de analize medicale nu va solicita sa-ti vada ''pasarica''. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Probabil ai o infecție vaginală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu si dupa o perioada au trecut, nu stiu cum.

| zăGhost a răspuns:

Infective. Iti trebuie tratament, deci trebuie sa mergi la ginecolog. Nu are de ce sa iti fie rusine, astfel de lucruri se pot intampla din n cauze.