| violeta88 a întrebat:

URGENT. Buna. Aceasta e o intrebare DOAR pentru fete. Am mancarimi in zona "de jos", nu am iubit, nu am avut si cred ca e candidoza dar nu stiu. La doctor nu ma duc in nici un caz MORde rusine, poate la farmacie sa ii spun medicamentul si gata. Deci va rog, cine m-ar putea ajuta ca sa cer la farmacie pentru asta? De vreo cateva zile ma mananca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yes a răspuns:

Bună! Dacă mâncărimile sunt însoțite și de alte simptome (cum ar fi senzație de uscaciune sau secreții vaginale de consistenta modificată), este foarte probabil sa fie o candidoza vaginală.
Îți recomand să mergi la un medic ginecolog, chiar dacă te simți stanjenita. Vei depăși momentul cu usurintă, iar doctorița va putea sa îți prescrie un tratament care ți se potrivește ție. Nu ai tu nimic din ce nu a mai văzut ea, și probabil este obișnuită cu paciente care vin pentru prima data la ginecolog.
Pana atunci, eu îți recomand să ai grijă cu igiena locală, sa folosești geluri intime cu ph corespunzător, sa îți procuri un irigator (dispozitiv pentru spalaturi vaginale - găsești și sub 10 lei daca întrebi farmacista) și sa faci spalaturi cu ceai de mușețel. Exista și tratamente pentru candidoza la farmacie care se dau și fără prescriptie, cum ar fi unguente și ovule vaginale, dar mai potrivita e vizita la ginecolog.

3 răspunsuri:
| ParisHilton a răspuns:

Unde jos la pasarică? Cred ca trebuie sa te epilezi sau daca nu poate ai racit.

| ShaniTempo a răspuns:

Uite,am avut și eu așa chestie,e neapărat sa faci o consultare, in fine medicamentele fara prescripție nu le poți lua, in rest nu cred sa fie candidoza, poate fi doar o tulburare de moment, schimbări ale organismului etc

| violeta88 explică (pentru ShaniTempo):

Cum adica schimbari ale organismului adica trece de la sine?