| sweetdann a întrebat:

Am o mare problema! dar sa o iau cu inceputul...
Saptamana trecuta am racit ingrozitor, cu temperatura peste 40 (40, 9*C mai precis ), a doua zi dupa simptomele de gripa am fost la medicul de familie si a spus ca sunt foarte rosie in gat si ca am nevoie de tratament cu antibiotice! Mi-a dat Zinnat, Erdomed si Grintuss sirop! le-am luat conform indicatiilor medicului de familie, dar la a doua zi de tratament limba mea s-a incarcat cu foarte multa albeata (ca un covoras), la a treia zi de tratament mici puncte (de apx 1 cm) au inceput sa se cojeasca de pe incarcatura (locurile de unde a dispatut incarcatura este foarte usturatoare si dureroasa), astazi este a 5-a zi de tratament (din 10) iar jumatate din limba mea este "curatata" de incarcatura, pielea limbii este foarte neteda iar mici puncte rosiatice iesite foarte mult in relief au aparut....usturimea este aproape insuportabila! am fost astazi la medicul de familie inapoi si a spus ca nu stie ce sa fac pentru asta sad a spus ca ceea ce am este " LIMBA ALBA VILOASA" aparuta in urma antibioticului prescris! Ce pot face? ce sa iau pentru aceasta usturime? este ingrozitor! Rog ajutor! nu mai suport durerea si usturimea sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Foloseste glicerina boraxata si bea lichide multe.
Clateste gura cu apa+bicarbonat.
Si eu intampin forte des din cauza tratamentelor a la long...
Fa gargara cu cei de musetel si clateste-ti gura dupa fiecare medicament.
O zi bunahappy

| fpr139 a răspuns:

Recomand în primul rând hidratarea, deoarece. albeaţa, de fel, se datorează dezhidratării. şi cum, în timpul gripei, transpirând. eliminăm foarte multe lichide, soluţia principală ar fi aceasta. În cazul în care e o reacţie adversă la pastile, nu cred că ai putea face ceva împotriva acesteia. dacă nu să ceri tot medicului, un alt tratament. Dar asta ţi-ar putea încărca ficatul, şi spun eu. ar fi mai convenabil să te străduieşti să înduri încă 4/5 zile.

| sweetdann explică (pentru fpr139):

Pastilele le-am oprit dupa sfatul celor de la 112! dar ce fac cu usturimea asta ingrozitoare? crying( doctora de fam si cei la la salvare au spus ca asta ar putea tine usturimile si durerea saptamani - luni in functie de cat de mult s-a dat jos din albeata aia! peste in proportie de 75 % data jos albeata aia! nu pot nici sa mai beau apa, sa mananc sau sa respir pe gura din cauza usturimii! e la suflet! in general suport durerea de intensitate mare, dar acum nu mai suport crying