| nairpic a întrebat:

Am si eu o mica intrebare.Am in formare o burta urata.laughing Bineinteles glumesc dar chiar am inceput sa pun multe kg pe mine de cand m`am lasta de sport..Problema e ca mananc si multe dulciuri cu ciocolata...Cam 5 ciocolate pe saptamana daca nu mai mult. Mai de mult prin iarna si primavara consumam si multe sucuri cu acid.Cam 3-4 litri pe saptamana cu tot cu dulciurile cu ciocolata..Eh eu am o inaltime de aproximativ 1.88 si kg nu stiu exact dar prin iarna aveam cam 83. Acum sigur am peste 95 cu toate ca nu m`am mai cantarit de atunci dar asa zic eu.Asa si vreau s aincep s afac sala de cum se termina scoala...Am o sala apropiata fac cam 10 minute pe jos. Vreau sa fac pe toata perioada vacantei..Cu siguranta nu voi mai manca dulciuri si nici nu am sa mai beau sucuri.Intrebarea mea este urmatoarea: Cam cate kg credeti ca pot da jos daca merg cam de 3-4 ori pe saptamana timp de 3 luni de zile si tin si un regim cat pot eu happyAs vrea sa nu se vada burta in masa musculara nu prea am nevoie adica am dar nu asa de mare cat am nevoie sa slabesc.sadDaca ma puteti ajuta si cu alte sfaturi vas fi recunoscator. Merci si dau fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cristian_Andrei_1992 a răspuns:

Pai cand te apuci sa faci sala e bine unu sa faci banda bicicleta si apoi niste exercitii gen abdomene si altele pentru brate etc ca sa ti se tonifieze pielea ca in timp ce slabesti nici sa nu iti atarne pielea daca ma intelegi. Iti urez succes.big grin

| nairpic explică (pentru Cristian_Andrei_1992):

Aha ok mersi.Nu ai cumva niste programe de exerciti pentru abdoment mai mult? Dar si pentru tricpesi si bicepsi ca merg in fiecare zi aproape

| Cristian_Andrei_1992 a răspuns (pentru nairpic):

La tricepsi si bicepsi eu fac pentru bicepsi cu ganterele ciocane fac la scripeti la bara e foarte important ca in ziua in care faci brate sa nu faci mai mult de 4 exercitii la brate pentru ca automat u cand lucrezi si alte grupe iti mai intra si bicepsul sau tricepsul nu in felul in care iti intra cand faci brate dar asa e bine asa ma sfatuit pe mine antrenorul de la sala ca spune ca poti intra in supra antrenament si sa nu mai cresti daca vrei sa cresti in brate si la triceps la fel cu gantera fac fac la 2 banci adica gen flotari din astea dar pentru triceps daca intelegi ce vreau sa iti spun cu timpul poti pune si discuri pe tine cand le faci daca vrei sa maresti greutatea si consideri ca poti la scripeti cu sfoara fac pentru triceps cu bara z mai fac stau pe spate si aduc bara la frunte iar la abdomene eu fac normale adica cu picioarele ridicate pe banca si abdomene pana se intareste abdomenul ca atunci lucreaza cand incepe sa se intareasca si extensii pentru muschii laterali adica pentru V acela imi iau o gantera si fac 10 repetari pe dreapta 10 pe stanga si cam atat fac eu la abdomene sunt mai multe dar mai bine intrebi pe antrenorul de la sala ca iti mai arata el.

| nairpic explică (pentru Cristian_Andrei_1992):

Ok mersi fain. Deci daca lucrez mult sa zicem 2 zile din saptamana abdomenul plus banda am sa pot slabi si am sa pot avea un abdomen frumos? Nu cu bruta ca acum.sad.Si restul zilelor sa lucrez restul muschilor.happy

| Cristian_Andrei_1992 a răspuns:

Pentru a da jos din burta da e bine sa lucrezi de doua ori pe saptamana abdomen dar ar fi ok sa ca de fiecare data cand te duci la sala sa bagi si banda eu asa fac eu am mai putine kg eu am 66 dar vreau sa se vada patratelele si de aia alerg cate 15 min cu 11 km/h la banda si dau cate 250-300 calorii jos sfatul meu sa iti faci un regim care sa te ajute pe o zi sa pui gen mai putine calorii decat dai jos ca sa poti avea rezultate gen sa iti dau un exemplu degeaba te duci alergi pe banda dai 300 calorii jos si apoi te duci la mec mananci 2 mcpuisori o portie de cartofi si un suc care au 300 sau chiar mai multe calorii dar sfatul meu daca vrei sa obtii rezultate ar fi sa alergi mai mult ca mine gen si 30 min vezi ca banda are anumite programe de 12-15-20-25 si 30 minute sa urmezi un program dala de 25-30 min sfatul meu momentan pana dai jos ca apoi cand vezi ca ai dat jos faci si abdomene multe ca abdomenele iti intareste abdomenul dar u ca sa ai un rezultat bun la abdomen trebuie sa dai jos din burta si de aceea banda la greu sfatul meu eu asa fac ti-am zis am 66 de kg si ma uit in fiecare zi si tot nu se vad calumea mai am de lucrat mult abdomenul e cel mai greu de lucrat dintre toate eu asa consider si cred ca asa si este.