| ikeadelaikea a întrebat:

Buna seara, am și eu o problema, când sunt intr-o situație, pe care nici nu cred că o pot numi stresanta, tremur fara nici un motiv concret și la ora de sport când mă duc încep sa tremur, nu știu dacă ar putea fi de la frig, pentru că e destul de cald in școala sau tremur înainte să mă asculte la o materie de exemplu și nu mă pot controla absolut deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un consult psihiatric fiindca acest lucru se intpla dintr-o frica sau criza generata de o anumita conditie/boala psihica.

| ikeadelaikea explică (pentru Violleta2022):

Sincer, mi-e cam frica sa ii spun lu' mama că aș vrea la un psihiatric, o să creadă că am înnebunit sau ceva

| AdioTPU a răspuns:

Posibil sa fie anxietate.

| slayer09 a răspuns:

Este posibil sa fie ceva cu glanda tiroida, si mie mi se mai intampla asta, de emotii sau frica, sau cand e frig afara si ma concentrez asupra starii mele de frig incep sa tremur si nu ma mai oporesc. Ce am mai observat eu la mine, e ca daca am o stare de prezenta in momentele alea si ignor frigul si nu ma gandesc la nimic, doar observ lumea, pomii, incerca sa ma concentrez pe ce e imprejurul meu, dupa cateva minute imi revin si am o stare de liniste. Cred ca noi am inceput sa nu mai traim prezentul si sa traim cu frica in sinea noastrea, ne imaginam tot felul de probleme, ne-am obisnuit sa ne facem noi singuri problemele in mintea nostra, nu mai avem credinta, nu mai avem incredere. Totul in noi e plin de frica, si asta cred ca e marea problema in zilele noastre. Nu mai stim sa traim prezentul cu credinta, pace si bucurie, nu mai stim sa iubim.

| ikeadelaikea explică (pentru slayer09):

A, nu cred că e vorba neapărat de credință, cat eu chiar incerc sa gândesc pozitiv indiferent de situație, pentru că știu că probabil Dumnezeu mă va ajuta, dar depinde și de mine sa schimb ceva, probabil nu ar mai trebui să mă stresez așa mult, sau sa mă gândesc că ceva iese prost