| ReTz a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema de sanatate care are legatura cu gatul.De la o vreme parca simt un nod in gat, ma innec asa, cum sa va spun...parca mi se lipeste ceva acolo si nu mai pleaca care duce pana la senzatia de voma.Am cercat sa vomit dar nici nu pot sa vomit pentru ca nu mi-e rau de la stomac, ci doar din gat.Ce pastile sunt pentru curatarea(spalarea) gatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kimmy22 a răspuns:

Buna seara happy incearca sa iei un Strepsils (miere+lamaie). Vei simti cum ceva te gadila in gat, dupa care iti va fi mai bine. Sanatate!

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

La un medic endocrinolog ai fost? Poate fi o afectiune a glandei tiroide.
Alte cauze ar mai putea fi
- amigdalita sau faringita netratata si atunci merge sa iei Strepsils cum ti s-a zis mai sus.
-stresul sau un atac de panica, daca esti o fire mai anxioasa e posibil sa ai senzatia de nod in gat si atunci iti va trece cu control de sine, sa treci peste acele momente care provoaca stress.

| neutrino a răspuns:

Multumim pentru increderea acordata, dar aceste sfaturi numai de la un medic le poti obtine, sau macar de la un farmacist.

| ReTz explică (pentru neutrino):

Doar nu credeti ca fac exact ce mi se spune aici, nu? Intreb si eu oamenii, poate au mai trecut prin asa ceva, au mai avut asemenea simptome, ma consult si eu cu voi.

| giony54 a răspuns:

Nu gatul este problema ci o dereglare a tiroidei pe fond nervos si se trateaza eliminand cauza.