Întrebare recomandată | addictedg a întrebat:

Am tinitus la ambele urechi, orl-istul nu a putut sa imi zica din ce cauza a aparut dar eu sunt sigur ca e pe fondul muzicii date tare.Nu ma deranjeaza foarte rau insa vreau sa stiu daca este obligatoriu, in cazul prezentei tinitusului, sa imi pierd si auzul pentru ca am inteles ca odata cu tinitusul se instaleaza si surditatea...la mine este obligatoriu (ascult muzica destul de tare)? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este "obligatoriu", dar este POSIBIL să apară şi surditatea!

NU mai asculta muzică la volum mare!

Vezi alte detalii la linkul :
http://jurnalul.ro/......06859.html

http://medlive.hotnews.ro/......ament.html

http://ainmd.org/index/tinitus_acufene/0-111#.Uhm5rH_4Xms

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Renunta la casti. Astfel de probleme a avut si sotul meu, insa nu mai asculta la casti si nu mai are probleme.

| pietrean a răspuns:

TINITUS este boala,ACUFENE sunt zgomotele din urechi. Se poate surzi, din cauza decibelilor mari,dar nu din cauza acufenelor.
Nu se cunoasc exact, care sunt cauzele aparitiei acufenelor.Dar stersul,ar fi principala agravare a tinitusului. Zgomotele din urechi,pot fi si din cauza unei circulatii proaste a sangelui catre creier,a tensiunii mari,a zgomotelor foarte mari(si ascultatul muzicii la casti sau difuzoare).
Ar trebui sa mergi la medicul de familie,sa-ti dea o trimitere la un medic ORL-ist,care iti va face o trimitere la un laborator,care sa-ti masoare curba undelor la ambele urechi)
Trebuie sa eviti stresul, cafeaua, coca-cola, ciocolata, adica tot ce este excitant.De scapat, nu scapi de boala asta, dar poti sa eviti sa-ti apara zgomotele.Eu sufar de asa ceva si pana mi-am dat seama, ca ar fi ceva in neregula, au trecut 3 ani.Am urmat un tratament cu GINKGO BILOBA si BETASERC(eu am probleme cu circulatia periferica, dar am si 60 ani),dar am observat, cand nu ma pot odihni bine, cand sunt stresata, suparata, atunci apar zgomotele doar in urechea stanga.Anterior aparitiei acufenelor,avea vertijuri(ameteli, de parca mi se invartea capul), dar si munceam mult, stres mult, nu dormeam noaptea.Acum am lasat-o mai moale si parca nu mai am atat de des, doar cand ma inervez.
NU MAI ASCULTA MUZICA LA CASTI, dar nici muzica data la volum mare.
In final, asta este o boala "domneasca"(de care nu scapi), cum era socotit reumatismul in trecut.

| pietrean a răspuns:

Ar fi politicos, sa dai funda, celui care si-a dat silinta sa te ajute cu un sfat.