| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu niste informatii in legatura cu magneziul din corp am facut niste analize de sange si mi-sa descoperit ca am lipsa de magneziu(eu am 1, 61 si minimul este de 1.90)este o lipsa grava, mi-sa prescris magne b6 cate doua pe zi timp de 10 zile(timp de 3 luni la rand),trebuie sa iau dimineata sau la pranz una? si seara, este bine/buna cura aceasta o sa aiba efect? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consuma branzeturi (naturale) si fructe negre (de exemplu coacaze negre, sirop etc.) si ti se va restabili organismul la normal.

| anonimg a răspuns:

Frunzele de telina sunt bogate in magneziu. Si magneziul din alimentele vegetale se asmileaza cel mai bine in organism.
Pune-o pe mamat ta sa iti faca o ciorba cu multe frunze de telina (nu si radacina de telina). Si sa adauge la ciorba si ceapa, sare si tot ce mai trebuie -ca la o ciorba normala.
Frunzele sa le spele bine, dar sa nu le opareasca; ci sa le puna la fiert in mod normal.
Vedem ca avem lipsa de magneziu si atunci cand incep sa ne trosneasca oasele, adica incheieturile.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dimineata si seara ar fi cel mai bine sa le iei.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Pot sa intreb si de ce? Se absoarbe mai bine in aceste momente ale zilei?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam da, pe tot parcursul zilei.