| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, as vrea sa slabesc si eu 5 kg rapid in maxim 2 saptamani cu o cura de slabire cine ma poate ajuta cu o cura de slabire rapida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu mananci nimic timp de 2 saptamani.
Bei zilnic un litru de zeama de varza murata.

| MihaelaDart a răspuns:

Stii ce înseamnă slăbire rapida? Ca după asta sa pui dublu pe tine.
Slăbești circa 0.500 grame - 1 kg pe săptămână asta este sa slabesti lent si apoi exista o mentinere penteu a nu pune la loc. La orice slăbire nu trebuie sa te reintorci la vechile obiceiuri.
Nu exista 5 kg in 2 săptămâni asta dacă vrei sa slabesti cu o dieta sănătoasă. La una in care te infometezi, in aceste zile corpul tau nu mai primeste nutrientii si micronutrientii necesari organismului si pot aparea amețeli, lesin, deficit de vitamine si minerale, caderea parului, deshidratare si multe alte probleme de sănătate.
Daca vrei dieta tine deficitul caloric, low-carb sau cea ketogenica plus sport, deși la astea slabesti ușor in timp fara nici o graba. Studiaza pe internet de fiecare si alege una care sa te mulțumeasca.
Evita Rina90, dieta cu cereale sau alte prostii care fac parte din dietele disociate sunt cele mai proaste, revin kg rapid.

| anonimg a răspuns:

Să ai maxim doar două mese pe zi. Să nu mănânci seara. Ultima masă cel târziu la orele 16:00. Dacă a trecut de orele 16:00 te culci nemâncată.
Nimic între mese. Fără sucuri; doar apă -apa doar plată.

| Hyperion7 a răspuns:

Decât să ții niste diete extreme și să slăbești subit, ca mai apoi sa se depună și mai nașpa decât era inițial, mai bine o iei ușor-usor, pentru că graba nu doar că strica treaba, dar si organismul
Acum na, faci cum știi.

| Maria2008op explică (pentru Hyperion7):

De cand am zis ca ma pun sa slabesc m-am mai ingrasat 5 kg

| Hyperion7 a răspuns (pentru Maria2008op):

Nu e vorba de ce zici tu, e vorba de ce zice organismul.
Supunându-l la diete extreme, atunci când te vei pune sa mănânci, va depozita rezerve pentru perioadele in care îl vei infometa.
E dovedit medical.

| Maria2008op explică (pentru Hyperion7):

Stiu asta, dar parca de cand incerc sa slabesc mai rau ma ingras sad

| Hyperion7 a răspuns (pentru Maria2008op):

Asta și încerc să îți explic.
In primul rand, câți ani ai și cate kg, dar înălțimea?

| Maria2008op explică (pentru Hyperion7):

Am 14 ani 1.55 cm si 50 de kg

| Hyperion7 a răspuns (pentru Maria2008op):

Observ că ești în creștere, așa că mai rău faci daca nu te menții constant.Adica mănânci cat trebuie,dormi cat trebuie, bei multe lichide, reduci zaharul.
Un lucru, daca tu ai toate cele menționate de mine, dar mănânci zahar, sa știi că el te da peste cap.

| haileewatson a răspuns:

Nu exista asa ceva. 5kg in 2 saptamani slabesti doar daca te infometezi, ceea ce e extrem de nesanatos pentru ca iti dereglezi hormonii si organismul si te vei ingrasa la loc. Mai ales la 14 ani.
Slabirea se face prin deficit caloric controlat. Normal ca te ingrasi daca habar n-ai la varsta ta mica cum functioneaza lucrurile astea. Sfatul meu e sa mergi la un nutritionist sa ceri o dieta speciala pentru varsta ta!

| Sekim a răspuns:

Imposibil. Pentru a slabi 5 kg in 2 saptamani trebuie sa fii intr-un deficit caloric de 2750 zilnic timp de 2 saptamani. Termenii dieta si cura de slabire sunt niste termeni eronati cand vine vorba de a slabi sau a te ingrasa. Exista doar deficit caloric si surplus caloric. Ce inseamna asta? Organismul nostru consuma hrana zilnic pentru a trai, hrana care este masurata in calorii. Iti calculezi necesarul caloric zilnic, ex 1800. Daca mananci sub 1800 calorii zilnic asta inseamna deficit caloric si vei slabi. Daca mananci peste 1800 calorii pe zi asta inseamna surplus caloric si te vei ingrasa. Tinand cont ca aproximativ 7700 kcal inseamna 1 kg de grasime, poti sa calculezi tu cat de usor poti pierde/creste in greutate teoretic. Chiar daca s-ar putea realiza ceea ce spui tu, sa pierzi 5 kg in 2 saptamani, dupa perioada asta cel mai probabil ai pune totul inapoi cand ai manca normal din nou. Daca te ingrasi inseamna ca mananci prea mult, cine ar fi crezut? Tu sigur nu. Spor

| ValentinMihai78 a răspuns:

E o glumă proastă sau prostie? O cură de slăbire serioasă, poate duce la pierderea de 5 kg, și în jumătate de an.
Vreți cură de slăbire rapidă: înfometare, post negru, apă, puțin zahăr pentru a nu scădea prea rău glicemia și nimic altceva!
Dar, vedeți să nu se răzbune organismul, iar din a doua săptămână de înfometare să nu mai slăbiți deloc!

| Ilovedinero a răspuns:

Sa nu faci in viata ta prostiile astea.Aș dezvolta si ti-as spune experienta mea insa. nu e ok aici pe tpu.Doar te rog eu, o straina din spatele unui calculator, sa nu faci cure de slabire si alte prostii de genul

| DamarisS91 a răspuns:

Din cate se vede pe net e bine sa Combinati cura de slabire cu exercitiile fizice si cu masajul
https://www.qgasesc.com/nutritie/combinati-cura-de-slabire-cu-e38.php

cele mai bune zece reguli
https://www.esanatos.com/......-11358.php

sper sa ajute

| natur a răspuns:

Asa zisele cure de slabire rapide pot duce la imbolnavire si regrete ulterioare pentru lipsa de prevedere. Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/slabit