| Allexutsa_8314 a întrebat:

Astazi am aflat ca bunica mea are osteoporoza, nu stiu foarte multe despe aceasta boala. Ce puteti sa imi spuneti? Este ca un cancer osos? Am mai auzit ca se poate muri, unii oameni in mai mult timp altii in mai putin. Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Nu, nu e cancer. Osteoporoza este o boala cu care se confrunta femeile dupa o anumita varsta si anume o reducere a continutului de calciu din oase ceea ce le face mai fragile si mai expuse la fracturi

8 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Este o boala metabolica osoasa caracterizata prin fragilizarea oaselor si predispozitie la fracturi.
http://www.mymed.ro/osteoporoza.html

| Dash a răspuns:

Osteoporoza înseamnă "os poros". Până nu demult considerată o stare normală a vârstnicului, osteoporoza este considerată în prezent o boală, caracterizată prin reducerea densității minerale osoase, asociată cu compromiterea structurii osoase trabeculare, ceea ce predispune osul la fractură în urma unui traumatism de mică intensitate sau chiar în lipsa acestuia.

Pentru mai multe informatii si niste tratamente intra aici: http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/osteoporoza.htm

| cristianorudi7 a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/

funda si god bless you and your grandma, bucura-te de ea cat mai e in viata... a mea nu mai e...

| fafnir a răspuns:

Nu e ca un cancer. Inseamna ca oasele devin din ce in ce mai fragile. Orice cazatura poate cauza fracturi. Daca e in stadiu avansat, poti muri de la o cazatura de pe scaun...

| Andy04 a răspuns:

Poti citi aici ce este, cum se ia si cum se trateaza:http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/osteoporoza.htm
Funda?

| deedee_3754 a răspuns:

75% din masa osoasa maximala este determinata genetic, dar stilul de viata joaca un rol la fel de important in instalarea osteoporozei. Aportul de calciu in primele trei decenii de viata este decisiv si trebuie sa fie respectat tot restul vietii! Adultilor li se recomanda 1g de calciu/zi. Femeilor aflate in postmenopauza, 1, 5g/zi. dieta furnizeaza necesarul de calciu, daca contine cereale integrale, lapte degresat si pasteurizat, branza, iaurt, legume si fructe verzi proaspete, sardine, alune, nuci si alte seminte. Daca dieta nu este corespunzatoare, atunci sunt indicate suplimentele de calciu, simplu sau in combinatii cu magneziu, zinc, bor. de asemenea, exercitiul fizic, minim 30 minute/zi, practicat cu regularitate, previne osteoporoza. evitarea excesului ponderal inseamna scaderea riscului de a face osteoporoza. Celulele grase sintetizeaza un hormon care diminueaza calciul din oase! Abordati un stil de viata cat mai sanatos si va veti feri singura de instalarea osteoporozei si a consecintelor ei invalidante (fracturi, proteze osoase, sindrom dureros).