| laur12 a întrebat:

Cei care v-ati mai confruntat cu o durere de masea,spuneti-mi si mie niste analgezice mai puternice asa,care m-ar putea ajuta sa-mi treaca durerea asta insuportabila,dar fara algocalmin,paracetamol,antinevralgic, ibuprofen etc, pentru ca astea sunt slabe! Asta bineinteles pana ajung la medic...Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dcaaasss a răspuns:

Ketonal e foarte bun! Si are un efect mai indelungat te si calmeaza!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca eu luam Aulin si imi trecea durerea.Nu definitiv:http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/aulin-tablete_11141

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Nurofen forte, Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Pana a ajunge la doctor iti recomand - un fel de a spune "recomand" - sa bei 2 aspirine o data, apoi sa-ti cumperi Aulin si sa-l bei dupa prescriptia farmacistului, te va lasa durerea un timp, apoi cand iar te doare tare, mai bea 2 aspirine, asta in cazul unei infectii micute, aspirina va colecta puroiul, daca in 2 zile nu-ti trece durerea, va trebui sa treci pe antibiotice Amoxacilina 1 bucata la 8 ore, iti va trece fii sigur/a, dar urmeaza tratamentul dentistului asupra maselei cu pricina...bea pastilele cu mult iaurt sau lapte batut, asa nu te va supara stomacul, incearca sa mananci ceva inainte de a lua pastilele.

| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Incercati cu Tador, sau cumparati un spray cu lidocaina dati doua -3 pufuri pe masea, oricum tot la doctor o sa ajungeti in cele din urma, succes.