| TnyBZ a întrebat:

De o saptamana am o tuse foarte ciudata. De multe ori nu tusesc cu orele, dar si cand tusesc, nu mai pot sa ma opresc, si tusesc pana vomit, alaturi de o durere in piept, care presupun ca vine din cauza ca ma fortez atat. Tusea produce sputa de culoare alba, sau transparenta, dar foarte groasa, de cele mai multe ori. Am luat timp de 4 zile Paxeladine sirop, dupa toata sticla, nu mi-a trecut deloc. In momentul in care luam siropul simteam timp de cateva minute o usturime relaxanta in gat, si nici nu ma facea sa mai tusesc, ceva gen ca lucra siropul in locul respectiv. Tusea vine in momentul in care simt o mancarime pe gat. Sunt fumator de 2 ani, fumez cam 7-8 tigari pe zi, maxim 10 si am varsta de 16 ani. La inceputul tusei, aveam un huruit pe piept, din cauza sputei. Acum am doar cand tusesc, si se aude ca se rupe tusea, rezultand acea supta transparenta. A mai patit cineva asa, ar trebui sa ma duc la medic? Stie cineva cauza? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 1Me9 a răspuns:

Eu cred ca din cauza tusitului ai aceasta tuse.Dar totusi, cel mai bine ar fi sa te duci la un medic, sa vezi ce si cum.Numai bine

| elenadache a răspuns:

Cauza tusei tale ar trebui sa o constate un medic.
Este posibil sa fie din cauza fumului sau e posibil sa fi racit fara sa iti dai seama. Asta se intampla de multe ori si de cele mai multe ori asta porneste de la gat.
E si o posibilitate de pneumonie daca spui ca te doare si pieptul. E din cauza ca plamanii tai se forteaza sa "respire".
Usturimea in gat este de la faptul ca nu ai o tuse productiva ci una seaca. iar asta provoaca o mica iritare in gat.
Parerea mea sincera este sa mergi la un medic sa nu se agraveze starea ta.
P.S: Nu spun ca e grav dar nu spun nici ca e bine.