| TeckTonik997 a întrebat:

De vreo 2 saptamani aveam niste tuse slabe, de 2-3 ori pe zi, seaca. Nu am bagat-o in seama. De 5-6 zile, in fiecare noapte ma apuca 1-2 crize de cate o ora in care imi scuip plamanii pe pereti. Incepe prin mancarime in gat, apoi pe masura ce tusesc, ceva "se rupe" in gat si se transforma in usturime. Totodata, am si flegma si transpir cand ma apuca... Am fost de doua ori la doctorul de familie si mi-a dat o gramada de prostii fara nici un efect: septolete, trahisan, tusin, xifia 400, aerisan (cred ca asa se cheama, ceva de alergie, cica "ft puternic"), ceva sirop de la dacia plant de tuse, asta-15. Am incercat si tratamente traditionale, ceai de ceapa, miere, propolis, carpa cu spirt pe piept... dar fara rezultat, in fiecare noapte trezesc tot blocul cu tusea. Problema majora e ca luni am bac si ma tem sa nu prind o noapte alba inainte sau vreo criza de tuse acolo pentru ca nu o pot oprii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am avut si eu asa si era raceala la plamani.Luam tot felul de pastile pentru tuse si tot degeaba. Ia antibiotic Augmentin timp de 7 zile.Mie mi-a trecut.

| InaLeaf a răspuns (pentru darrio2007):

Te sfatuiesc sa nu recomanzi medicamente. Ce se intampla daca este alergic la Augmentin? Sau daca nu are o infectie bacteriana si este una virala, la ce ii folosesc antibioticele?

| darrio2007 a răspuns (pentru InaLeaf):

Ok.Posibil sa ai dreptate.

| Divy a răspuns:

Ai încercat și ACC (400 mg)? Altceva nu am idee ce te-ar mai putea ajuta în orice caz dacă îți trece să mă anunți ce anume a redmediat situația.
Îți doresc multă sănătate!

| Pool77 a răspuns:

Exact asa sunt si eu, doar ca de mai mula vreme.
Am facut CT, analize, am luat cred ca toata farmicia deja si nu s-a ameliorat de loc.
Incearca siropul prospan, la mine da roade.

| Petre_RaresTeodor_1991 a răspuns:

Ar putea fi astm