| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Durează mult o recuperare după o operație la genunchi la o femeie obeza de 75 de ani? Ce trebuie făcut după operație? Trebuie să meargă în scaun cu rotile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La 45 zile dupa operatie, si oasele rupte sunt (aproape) vindecate,
Dupa aceasta perioada, persoana va trebui sa faca tratamentsi exercitii de recuperare.
Evident, daca e obeza, atunci recuperarea va fi mai grea si de durata mai lunga. Deci, ar fi bine sa slabeasca din greutate, sa ajunga =si sa ramana) in jurul greutatii normale (in functtie de inaltime).

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Raspunsul trebuie sa ti-l dea medicul, in functie de caz.E vorba de bunica ta? Multa sanatate!