| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva un leac pentru calmarea durerilor din zona ficatului? E cineva dintre voi care sa confruntat cu aceasta problema? Cum ati calmat durerea,cu ce ceai sau leac? fundita, si multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pinacolada4 a răspuns:

1/2 suc de lamaie intr-un pahar cu apa si o lingurita de ulei de masline dimineata pe stomacul gol, multe fructe, catina, sunatoare, 2l apa/zi, odihna, sport;
incearca sa eviti/reduci: emotiile negative, tutunul, grasimile de origine animala (infara de peste), alimentele fast-food, alcoolul...
Pentru a localiza vezica biliara vezi urmatorul link: http://www.feminitate.org/......i-biliare/

| anonim_4396 explică (pentru pinacolada4):

Mersi de sfat,chestia e ca azi am baut o cafea de dimineata, pff, si as fi vrut sa tin regimul acesta, iar de tutun nu ma pot lasa, doar sa raresc tigarile.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Teoretic ficatul nu doare, doar fierea si stomacul, oricum daca te doare e grav si trebuie merg la doctor, poate ai ceva piatra stiu eu. poti incerca ceai de sunatoare si un regim fara prajeli, conservanti, grasimi, alcool dar daca e o problema mai serioasa trebuie si tratament medicamentos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Ar trebui sa stii ca ficatul nu doare, ceea ce te doare probabil este colecistul (fierea).
La medic pentru investigatii, ecograf si-ti va da el tratament.
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uite ca ma simt deja mai bine, probabil de la pupic.happy Chestia e ca inainte de pupic, eu am mancat fasolica cu afumaturi ceea ce nu-i bine si stiam dar...pofta.Sunt deja in tratament cu gastrita si am un regim special dar nu l-am tinut si am papat ce am vrut. mersi de raspuns.

| Braunion a răspuns:

NoSpa+Lagosa
Du-te cu prima ocazie la medic (chiar camera de garda) ca sa aflii si cauza.

| GutuvanMorgan a răspuns:

Evita mancaruri grele, gen afumaturi, prajeli, oua, seminte de floarea soarelui, alcool. Recomandat paine prajita si fructe. Neaparat odihna si fuguta la medic. Insanatosire grabnica

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Nu poate fii ceva grav, dar cel mai bine e sa te duci la medic.