| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Buna seara mami a racit rau are febra 38 e ragusita rau o doare gâtul si putin burta îmi puteti spune cum sa o ajut? va rog astazi a luat un coldrex nurofen si no-spa si i-am mai pus comprese cu apa si spirt pe frunte multumesc de ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă medicamente a luat, atunci să stea în pat, la căldură. Boala nu se vindecă imediat, așa cum vrei tu! Dă-i ceaiuri calde. Spune-i să-și învelească gâtul cu o eșarfă, chiar și atunci când doarme. Nu e prea comod, dar căldura vindecă, durerile în gât vor ceda treptat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta e racit rau? La 38 nici nu are rost sa bagi timpenii in tine. Burta o doare de la rahaturile alea pe care le-a luat. Aspirina clasica daca e de pastile, in rest ceai cu lamiie si miere. Lichide cit cuprinde, repaus, fara umblat pe afara. Si eu sunt racit, cu sinusurile infundate, acum vreo doua zile am iesit afara fix cand mi se racisera miinile si picioarele (cum se intampla de regula inainte sa iti mai creasca febra) si desi erau vreo -2 grade, aveam impresia ca sunt -35. Sinupret picaturi, daca are sinusurile infundate, si mai usor cu timpeniile gen Coldrex. Daca febra e sub 38.4, nici nu are sens sa isi bata capul cu ea.

| dulcikata17 a răspuns:

Bai copila lasane
du-te la doctor ce vrei sa to facem noi?

| Anonima7880 a răspuns:

Nu putem sa o vindecam noi darr poti sa o infasori intr-un prosop umed