| Little Kid a întrebat:

recent am imprumutat o pereche de pantaloni scurti de la o prietena si 'm-am trezit' cu iritatii pe picioare(doar unde am avut pantalonii), si mancarimi foarte mari in zona "V". tinand cont ca persoana respectiva i-a spalat inainte.
+ de asta pe tot corpul(fund, picioare, maini, spate) am cosuri si bubite de ceva timp.Am fost la dermatolog si mi-a spus sa fac analize de sange ca nu stie sa-mi recomande nicio alifie (ciudat raspuns tinand cont ca era o femeie in varsta cu multa experienta din cate auzisem eu).
Va rog frumos daca stiti vrei crema sigura sau retete facute in casa. as dori sa scap deoarece ma confrunt de mult timp cu asa zisa "problema" si in + e urat sa vezi la o fata bube pe tot corpul.
Multumesc frumos pentru timpul pierdut :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o infectie de la prietena ta. E normal ca dermatologul sa nu prea fi vazut asa ceva, suntem intr-o epoca a igienei, in acre oamenii nu se mai imbolnavesc de astfel de boli ale mizeriei. Spalatul nu este suficient daca nu s-a facut macar la 90 de grade si nu a fost urmat de calcarea cu fierul foarte fierbinte.
Nu te trata dupa ureche, intoarce-te la dermatolog cu toate analizele facute. Si data viitoare fii mai atenta la igiena personala, suntem in secolul XXI, e pacat sa faci boli de secol XV doar din cauza ignorarii igienei personale.

| stephanny a răspuns:

Da raspunsul medicului respectiv e unicul pe care-l poti auzi de la un medic competent in urma unei anamneze corecte, pentru ca in urma unor analize de sange se va putea descifra daca problema e de natura infectioasa, sau o banala alergie, intoleranta, etc. Dar medicina exclude ce e mai grav inainte, e mai bine sa previi decat sa tratezi, principiul medical de baza.
Du-te sa faci analizele de sange, iti recomand si vizita la un alergolog, dar asta iti va recomanda dermatologul dupa analizele de sange.
Eu iti pot recomanda sa folosesti ceva sa calmeze ceva dermatocosmetic, dar de ex Cica Plast de la La Roche Possay, sau Effaclar tot de la aceeasi firma. Dar nu-ti garantez ca pot da rezultate pentru ca nu cunosc natura problemei, daca sunt strict cosulete sau pustule.
Nu te ingrijora si sfatul meu este sa nu umbli la ele! Si urmeaza un control medical complet chiar daca asta presupune si efectuarea unor analize de sange, e bine oricum sa le ai in rutina. Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Iritaţiile pe picioare şi mâncărimile foarte mari în zona V" se pot datora unei ALERGII la detergentul cu care au fost spălaţi acei pantaloni scurţi.

Coşurile şi bubiţele de pe corp POT avea o altă cauză şi erau NECESARE acele analize indicate de medic.

NU se poate prescrie/recomanda un anumit tratament până NU se identifică afecţiunea pe care o ai!

După ce faci acele analize, te duci cu rezultatul la doctoriţa respectivă şi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| Little Kid explică (pentru bursuc001):

Buna. Faza este ca in orasul meu nu am dermatolog si trebuie sa bat multe drumuri. + transport, analize si nu-mi permite nici timpul (proaspat angajata). ai idee de crema Mibazon? este buna?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Little Kid):

Nu te trata după urecheeste în joc sănătatea ta, iar în plus fiecare organism se manifestă sltfel, și răspunde altfel la tratament, fă un efort si mergi și fă toate analizele că pentru tine le faci nu pentru altcineva. Multă sănătate și succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze am vrut să scriu nu te trata după ureche, adică după sfatul altor persoane înafară de medicul tău de familie, el /ea trebuie să i ti dea trimitere la specialist, scuze pentru greșeli de ortografie, ne intentionat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Little Kid):

NU se poate prescrie/recomanda un anumit tratament până NU se identifică afecţiunea pe care o ai!

Sorry.

| Little Kid explică (pentru bursuc001):

O simpla crema pentru cosuri!

| bursuc001 a răspuns (pentru Little Kid):

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de medic și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

Revenind la Crema Mibazon, aceasta este de uz VETERINAR ( NU uman ) - vezi detalii la linkul :
http://www.vetexpert.ro/......-p604.html

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru acele analize!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Eu am 42 de ani și studii în domeniu - deci, ȘTIU ce vorbesc!

O zi frumoasă.

| cllaudDia a răspuns:

Incearca sa cumperi o crema care se numeste "Locoid". Este foarte buna pentru bubitele mici care iti apar din cauza alergiilor, transpiratiilor, etc, si costa maxim 15 lei.
Sper ca te-am ajutat!:*

| cllaudDia a răspuns:

Nu pot sa iti trimit mesaj, dar raspunsul este da happy