| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Bună seara. Sa încep cu începutul problemei... Deci, în urma cu un an jumate - doi, în timpul unui meci de fotbal am făcut o mișcare greșită, ceea ce atunci s-a tradus într-o "trsnitura" in zona inghinala, după aceea timp de vreo 2-3luni am avut mereu o sensibilitate destul de mare la orice mișcare, chiar și la mers, iar la fotbal se traduce în afara de durere și la o slăbiciune a piciorului, efectiv nu mai aveam putere în picior. Acuma problema s-a mai ameliorat, însă tot exista o sensibilitate, mai ales după efort mult (la fotbal), chiar și în repaus, de exemplu, de atunci piciorul la care exista durerea niciodată nu îl pot îndoi sau întinde ca pe cealaltă, parca ma tine ceva.
Ce-mi recomandați? Exista ceva geluri sau spray pentru ameliorare? Probabil va trebui sa merg și la medic dacă persista. Mi-ar fi de ajutor, un sfat, o concluzie la ce as putea avea de la dvs. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medic, iar in urma unei radiografii sa verifica daca nu ai vreo fisura, care s-a vindecat gresit.
Totusi, daca ai asemenea dureri, este semn ca n-ar trebui sa te fortezi.

Exista diferite geluri pentru ameliorare temporara, cum sunt Voltaren, Diclofenac sau cele pe baza plantelor "Ghiara Pisicii", "Ghiara Dracului". Cele din urma ajuta mult cand trebuie sa faci miscari mai intense.