| IulianaAna a întrebat:

Buna seara,tin sa mentionez de pe acum ca doresc raspunsuri serioase,fara caterinca sau alte misto uri.
O prietena de a mea a inceput,de cateva luni sa imi spuna ca viseaza lucruri ciudate,cum ar fi copii care se arunca dupa balcon sau lucruri cu sange. Mi a povestit ca ii place sa isi suga sangele si ca ii place mirosul de mortaciune,se simte abandonata de toti si,mi-a povestit ca totul a inceput din copilarie cand mama cu tatal sau plecau mereu din strainatate,neavand grija de ea intr-un mod sau altul. Doctorii la care a apelat spun ca, s-ar putea sa fie o depresie severa, altii spun ca e inceput de schizofrenie. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce parere sa ne dam fata de o persoana cu reale tuburari psihice (nu afectiune mintala atentie!)
de ce unii medici spun intr-un fel si altii in altul? acesti nu sunt competenti sa puna in diagnostic clar?
cum am putea noi cei de pe internet sa ne dam seama si cu parerea de la distanta daca unii medici nu pot?
eu zic sa cauti pentru ea un psihiatru bun si sa mearga sa o vada, sa urmeze un tratament adecvat pe baza unui diagnostic pus corect!
asta este cel mai bun ajutor pe care poti sa il oferi ei.
si de ce nu sa te comporti frumos cu ea si sa aiba in tine o baza, sa fii o prietena adevarata.
insa te anunt ca cei care au schizofrenie sunt sau pot fi periculosi si pot face rau celor din jurul lor!
una este depresia severa, cronica etc si alta schizofrenia!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred ca are nicio boala. Dar cand incepem sa visam lucruri noasoale inseamna ca avem niste temeri in viata de zi cu zi

| ioana748 a răspuns:

Un psihiatru bun, tratament si o sa se simta mai bine.
Este bine ca are incredere in tine asa o poti ajuta.
Are nevoie de intelegere si iubire necondiționată.
Multa sanatate, ❤️

| MistarGoGu a răspuns:

Pe lumea asta exista psihologi! Nu este rusine sa mergem la unul cand ne simtim ciudat! A FOST? Daca Nu ar cam trebui ca deja treaba este serioasa! Educația noastra precară ne face sa credem ca suntem NEBUNI Daca mergem la un psiholog!

| MistarGoGu a răspuns:

Pai la CE DOCTORI a fost? Daca a mers la un psiholog ala din 2-3 sedinte trebuia sa ii spună ceva! Daca a fost la unul cu diploma cumpărată de la universități fantoma de apartament... Nu ma mir ca Nu a primit un răspuns clar!

| MihaiMB a răspuns:

Orice ar fi tu să rămâi alături de ea, cu siguranță are nevoie de cineva să îi fie alături. Nu se ştie dacă are schizofrenie, dar de depresie pare că suferă 100%, din ce am citit pare că din cauză că părinți ei nu avut timp să fie alături de ea.