| Specer2012 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o intrebare : Care crema este mai buna Procto-Glyvenol Crema sau Hemorzon Unguent?
Si imi puteti spune care sunt etapele in care se vindeca hemoroizii, adica daca se poate pe zile, spre ex ziua 1 se intampla x, ziua 2 y samd.
Multumesc, raspunsul cel mai detaliat se va rasplati cu o funda (din pacate doar atat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hemoroizii se vindeca numai prin operatie (se scot venele dilatate, care au structura elastica a peretelui distrusa).
Din punct de vedere al unguentelor, acestea sunt in mod egale bune, doar ca nu vindeca hemoroizii, ci le reduc inflamatia si deci si dimensiunile si durerea. dar criza va recidiva, de vreme ce hemoroizii raman tot acolo.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hemoroizi se "vindecă" doar chirurgical.
Tratamentele locale sunt temporare, evitarea constipație, a condimentelor (colon iritabil și mai deranjează și hemoroizi care aceștia pot fi și interni cât și externi), a sexului anal, a lenjeriei intime foarte strâmte, etc.
Consultul medical este cel mai indicat.
Sănătate!
Pa, pa.

| Aurelia_Ioana_1981 a răspuns:

O simpla crema este de multe ori insuficienta. In primul rand, trebuie elimintate cauzele care au dus la dezvoltarea hemoroizilor.

Antevorbitorii mei au vorbit de "vindecarea prin operatie". Din pacate, intr-un procent covarsitor de cazuri, hemoroizi reapar dupa operatie, iar reaparitia lor nu se produce dupa cativa ani. In multe cazuri, hemoroizii reapar la 2-3 luni de la operatie.

Primul pas catre vindecare o reprezinta informarea pacientului si schimbarea modului de viata. Nu exista substitut pentru aceasta etapa, nici macar operatia.

Inainte de tratamente drastice - cum ar fi operatia - este bine sa anlizati si optiunile naturiste pe care le aveti la dispozitie. Spre exemplu, HemoStop: tratament intern, extern si dieta.

Multa sanatate!