| LeahuLeonardSpikerman a întrebat:

Buna seara TPU! Am o veste proasta... Am facut febra si nu stiu ce sa fac sa-mi treaca in cel putin trei zile. Ma puteti ajuta? Dau fudita. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca febra nu-ti trece cu paracetamol si nurofen (alternand la 4 ore), poti lua o fiola de algocalmin si-ti trece garantat. Dar s-ar putea ca febra sa fie o consecinta a inflamatiei amigdalelor sau vreo problema respiratorie (gen pneumonie) si atunci sa necesite un antibiotic. Momentan poti lua cele de mai sus, pentru a scapa de febra, dar luni dimineata ar trebui sa te prezinti la medicul de familie, pentru a te consulta si a-ti prescrie tratamentul adecvat. Sanatate maxima!

1 răspuns:
| giuly a răspuns:

Bea spirt, iti dezinfectezi ficatul.