| Andreeab06 a întrebat:

Heii TPU, ma puteti ajuta? De cateva zile nu prea am mai mancat, doar seara ce mancam foarte putin... iar acum cand incerc sa ma mananc chiar si o felie de (...), incepe sa ma doar burta, stiti de ce? eu cel putin nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Aura, nu toate fetele pot arata ca si cea din poza. Nu pot pentru ca nu au stilul de viata necesar. Incearca sa te imprietenesti cu fete care iti plac si invata de la ele prin observatie si binentele discutand amanuntit. Nu toate fetele sund disponibile sa faca asta dar vei gasi pe cineva intr-un final. Trebuie sa tii cont de mai multi factori care alcatuiesc un stil de viata sanatos. Hrana adecvata, miscare adecvata, liniste interioara, sociabilitate, disciplina si perseverenta samd. Degeaba alergi 15 min si stai pe canapea la tv sau pe pc tot restul zilei. Vei observa ca fetele care arata bine au un program incarcat de obicei si multe dintre ele chiar mananca bine, umbla pe la prieteni si prietene toata ziua si nu prea stau pe loc.
Un hobby te poate ajuta mult. Chiar unul legat de frumusete: coafura, manichiura, produse cosmetice sau ce iti place tie, vestimentatie poate.
Despre alimentatie sa stii ca internetul abunda de idiotenii si magarii, la fel si fetele care vorbesc despre asta sunt nenumarate. Consulta niste pagini care cat de cat abordeaza subiectul corespunzator. Iti las niste link-uri insa poti cauta si tu pe net despre "compatibilitatea alimentelor". Vei observa ca diferite alimente necesita diferite conditii ca sa fie digerate.
Atentie! este un subiect care necesita multa atentie. Trebuie studiat. Doar o simpla lecturare nu este de ajuns. Cei mai multi nu inteleg in profunzime subiectul si divagheaza aiurea. In tara noastra principalele activitati au fost legate de munca la camp, constructii, munca forestiera sau minerit samd, in general munci grele care necesita un consum mare de energie din partea barbatilor astfel retetele alimentare au fost facute pentru ca aceste alimente sa fie digerate lent pe parcursul zilei dand un maxim de energie. Viata la oras este una sedentara insa obiceiurile alimentare sunt preluate de la parintii care au avut un altfel de stil de viata cum aminteam mai sus. Astfel intreaga familie consuma acelasi compozitii alimentare.
Iti recomand sa iti faci tu un rezumat intr-un fisier pe pc sau pe un caiet unde sa strangi cat mai multe informatii dar pe care sa le si pui in practica. Iti va lua timp si asta este bine pentru ca asa inveti, in timp. Iti recomand sa iti faci propriul tau stil sanatos de a te harni si sa-l urmezi nu doar cateva saptamani ci sa-l transformi intr-un stil personal alimentar permanent daca vezi ca nu apar complicatii. Daca apar si persista consulta un medic, nu sta asa. Posibil sa fii inteles gresit un aspect si este necesar sa-i spui cuiva competent des[pre asta ca sa te ajute. Chestiile cu o zi nu maninc deloc si apoi maninc seara sunt iar niste magarii. Nu se maninca seara dupa ora 19 decat daca chiar e necesar. Invata ce fel de alimente sunt fiecare. Impartele in grupe. Proteine, carbohidrati, vegetale, fructe, zaharuri, grasimi ar fi o varianta buna sa le imparti. Ai nevoie de toate insa nu deodata. Pe rand. Apoi invata ce inseamna fiecare denumire, ca la scoala si ce alimente intra in fiecare categorie. Vei intalni lipide, glucoza, amidon etc. Te las pe tine sa le asociezi, sa gasesti sinonimele si sa inveti singura.
Sunt multe reguli, fiecare conteaza. Apa se bea inainte sau dupa mese, parerile sunt impartite. Lasa minim 40 de minute. La fel cu fructele.
In care parte a zilei esti cel mai mult activa. Premergator acele parti cosuma alimente bogate in proteine ( carne, fasole, mazare) cu legume; sau carbohidrati cu legume; sau dulciuri; sau grasimi. Asociaza cat mai putine alimente intre ele.
In care parte a zilei esti cel mai putin activa? Consuma atunci fructe. Un mar, capsuni, piersici, caise.
Vei gasi binentele si unele reguli care par deplasate cum ar fi nu manca nimic prajit, fiert, laptele pasteurizat si produse lactate din lapte pasteurizat etc. Intr-adevar sunt unele produse care este mai bine sa fie consumate crude. Daca nu se poate macar nu le consuma gatite zi de zi ci mai alterneaza din cand in cand, Nu degeaba se numeste hrana vie. Carnea trebuie sa fie gatita dar cat tine de vegetale tine cont de bucataria asiatica care doar le inmoaie putin prin gatire (fierbere, prajire, coacere) lasandu-le totusi proaspete si partial crude. Cel mai mult de evitat daca se poate este prajirea in ulei.

http://foodcrew.ro/advertoriale/lectie-gatit-biofresh-timisoara/

http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=sanatate&art=42

http://suntsanatos.ro/......-2863.html

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=6182

http://www.diane.ro/2011/11/combinatia-alimentelor-dieta-si.html

http://www.realitatea.net/......88691.html

| Evileye6 a răspuns:

Din cate stiu, daca tii dieta si mananci mai putin sau deloc, organismul tau nu va mai secreta aceeasi cantitate de HCl si enzime ca inainte pentru ca nu ar avea rost pentru atat de putina mancare. Te doare stomacul pentru ca nu poate sa digere mancarea aia, dar trebuie sa cresti treptat cantitatea de mancare pana ajungi la cantitatea normala si sa nu combini alimentele. De rau, tot iti va fi rau cateva zile dupa ce mananci, pana te obisnuiesti cu mancarea in cantitatea asta.

| Andreeab06 explică (pentru Evileye6):

Nu tin diete, si da o zi nu am mancat deloc, apoi timp de 3 zile mancam doar seara... si cand incerc sa mananc nu pot...