| Iamfaimous a întrebat:

Buna Seara TPU. Lucrez la o firma de canapele si rolul meu este de a capsa pielea pe lemn. In ultima vreme tot incepeau sa zboara bucatele mici de capse dupe ce intrau in lemn in diferite locuri, ba la picioare, ba la brate sau ce ma ingrijoreaza uneori in zona ochilori,dar inca nu m-a lovit in ochi direct doar la pleoapa inferioara sau langa pe fata... o sa imi cumpar ochelari de protectie pentru siguranta mea, dar pana atunci trebuie sa ma ingrijorez? e vreo problema daca m-a lovit o bucata de capsa in pleoapa inferioara I don't know

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca nu ai orbit, nu e nicio problema! Stupid question!

| Iamfaimous explică (pentru K0sti):

Daca intra o bucatica de capsa orbesti pe loc? eu intrebam daca nu slabeste vederea faptul asta

| K0sti a răspuns (pentru Iamfaimous):

Unde intrebai asta? Ochiul e ochi, pleoapa e pleoapa! Una e sa intre, alta e sa te loveasca!

| ȘefuLaValută a răspuns:

Daca nu s-a umflat, nu te doare si simti totul ca înainte de incident atunci e totul bine.Vezi ca e datoria si OBLIGATIA prin lege angajatorului sa iti asigure echipamente de protectie.El trebuie sa iti ofere ochelari de protectie. Daca nu, o reclamatie la protectia muncii si o amenda de 100 de milioane nu e de ici de colo.

| Ottakringer a răspuns:

Ai scapat. Sfatul meu e sa iti cumperi o pereche de ochelari pentru protectie. Nu sunt scumpi.