| hmm134025 a întrebat:

Bună seara TPU. Sunt disperată, nu știu ce să fac. Am o unghie încarnată încă din vara lui 2019, de 2 ani. Nu i-am spus mamei că mi-a fost rușine. Am fost acum o lună la salon să-mi scoată unghia și mi-a scos-o, chiar dacă eu n-am fost de acord. Și acum parcă e mai rău ca niciodată. Nu mai pot de durere, plâng de ce tare mă doare. Degetul mi-e așa de umflat și unghia e așa de umflata și roșie, mă doare și când stau așezată.Am încercat să-i explic mamei că unghia încarnată se tratează la doctor, dar ea nu, că manichiurista se ocupă. Vă rog să mă credeți, sunt adolescentă, mi-e rușine de degetul de la picior și mie, nu pot să port adidași că simt că-mi pune cineva cuțit în deget. Am încercat orice, am pus rivanol, betadină, am tăiat unghia corespunzător, dar nu mai pot! Nu mai vreau să plâng toată ziua de durere și mama să nu facă nimic. Ce să fac? Să continui să mă rog de ea căci efectiv simt că nu mai pot sta în picioare? Mulțumesc și seară bună

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Obligatoriu, mergi la un chirurg! Nu există altă opțiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi urgent la medic lasa o pe mama ta cu manichiurista tie i ti trebuie sa te consulte un ortoped, trebuie sa curete bine zona aia, cum ai stat 2 ani cu unghia incarnata si cu dureri fara sa mergi la medic, manichiurista sau pedichiurista nu este medic si nu stie ce sa faca, iar cu rivanol si cu betadina nu rezolvi, i ti trebuie antibiotic dupa ce te opereaza medicul. Mergi azi la spital, esti din Bucuresti? Mergi la urgenta la floreasca sau la spitalul Pantelimon ca au ei acolo chirurgi.

| Violleta2022 a răspuns:

Unghia incarnata ti-o rezolva un chirurg daca mergi cu degetul rosu chiar acum, la spitalul de urgenta. Te poate rezolva pe loc si iti va prescrie si antibiotic, fiindca deja este infectat.

O alta varianta este sa mergi singura la medicul de familie si te va rezolva medicul sau te va trimite la chirurg.

Nu mai merge la manechiurista fiindca risti sa te infecteze, sa se cangreneze degetul si sa ti-l taie.

| RobertMoon a răspuns:

Probabil ai făcut infecție sau ți-a rămas acolo un colțișor de unghie pentru că în momentul în care ai o unghie încarnată se umfla degetul in zona unde crește și se face infecție, iar după ce o scoți revine totul la normal așa că nu văd de ce ai mai avea probleme daca zici că ți-a tăiat-o. Poți merge singură la spital în orașul tău la camera de gardă și le explici situația, nu e mare lucru...e de datoria lor sa se ocupe de un pacient pentru că mama ta vad că nu înțelege sau nu-i pasa prea mult de durerea pe care o ai.

| florin926481f a răspuns:

Se trateaza cu operatie, adica taierea unghiei unde e infectata.E normal sa te doara asa ca mai asteapta putin si vezi cum evolueaza, daca nu se amelioreaza mergi la spital.
Totusi de ce sa iti fie rusine sa ii spui mamei tale de o unghie?

| CosmiinTezeu a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa îți dea trimitere la specialist. Mai mult ca sigur ai făcut infecție!?

| sunmetal11 a răspuns:

Piseaza usturoi, pune-l pe unghie si infasoara-l cu tifon! usturoiul este cel mai bun antibiotic natural! du-te si la medicul de familie si-ti da trimitere la specialist, esti adolescenta totusi, nu copil de gradinita, sa mergi cu mama de mana!