| DianaLos a întrebat:

Buna seara! Va rog cine are rabdare sa citeasca m-ar ajuta enorm, întrucât sufar de 7 luni de zile.
Am doar 19 ani, nu vreau ca viata mea sa se termine sau sa fie asa. Am avut primele mele atacuri de panica prin octombrie 2023. Nu stiam cum se simt, mai aveam de la caderi de calciu insa se manifestau diferit. Am mers la psihiatru unde am primit Serlift 0, 5 mg pe zi, insa dupa 5 saptamani le-am abandonat deoarece foarte greu le toleram, aveam greata, pupile nonstop dilatate, dezechilibru etc.
Pe deasupra aveam si dificultati de inghitire care erau destul de rare insa deveneau tot mai dese. In decembrie ajunsesem deja sa nu mai pot sa inghit mancare solida iar in ianuarie(2024) am inceput sa nu ma mai pot alimenta nici cu chestii pisate, piureuri etc. Mancam undeva la 2-3 lingurite de supa pe ora, undeva la 2 boluri de supa clară.
Am mers la gastrointerolog unde mi-au facut o endoscopie digestiva, fara biopsie, iar pe esofag in partea de jos era o rana cauzata de acid, deci diagnosticul lor a fost reflux+ o hernie hietala. Am primit tratament cu Nexium(o pastila dimineata) Insa nu simteam imbunatatiri. Tot in aceiasi perioada am mers la ORL deoarece simteam ca nu pot respira si au spus ca am rinita cronica hipertrofica, care nu scade, deci daca continua asa va trebui sa ma operez cu laser, e destul de usoara operatia si minim invaziva insa se marnesc inapoi cornetele nazale.
Dificultatea de inghitire s-a diminuat o vreme insa a aparut din nou, mai puternica incat nici saliva si apa nu o mai puteam inghitii fara sa ma inec.
Am mers apoi la doctor in cluj unde mi-au refacut endoscopia si manometria. Manometria a iesit normal insa la endoscopie, de data asta fiind cu biopsie, mi-a iesit esofagita de reflux. Am primit tratament nexium dim si seara si pe langa asta am facut si acupunctura si totul a revenit cat de cat la normal, inca am o dificultate pentru produsele de panificatie si pentru seminte, carne.
Mai degraba a ramas deranjul ca simt cum curge incet pe gat insa este ok.
In timpul investigatiilor am fost si la plamani si la inima. La plamani mi-au descoperit astm de adult(nu aveam in copilarie astm insa am avut multe pneumonii) si de atunci am primit tratament cu foster si un antihistaminic seara(Aerius).
Simteam ca respir greu(ca inhalez greu) insa am inteles rapid ca asta este si anxietatea, caci de multe ori oxigenatia imi era buna. Nu am renuntat la fumat de cat am astm, am redus insa acum vreau sa ma las de tot caci, simt ca este greu sa EXPIR aerul afara, sau mai patesc ca atunci cand vreau sa inspir, expir. Sau cand expir profund fortat(caci trebuie sa ma fortez) simt o durere apasatoare ca un pumn intre piept si gat insa mai degraba spre gat. Ca sa explic mai logic putin, simt ca atunci cand trebuie sa eliberez CO2 pentru a lua din nou oxigen, nu dau bine afara tot CO2-ul, ca si cum ar ramane acolo blocat. Terapeuta a zis ca astea NU sunt semne de anxietate, insa doctorita la care merg stie problemele mele cu anxietatea si de multe ori o lasa in seama ei.
La inima am fost deoarece am avut tensiune mica, insa aveam si anemie si era si asta o cauza(sunt foarte alba la fata si la palme). A spus ca e posibil sa fie o tahicarie sinusala. Dar mai nou simt ca si cum tremura sau dureri sun sanul stang. Cel mai tare ma ingrijoreaza problema cu respiratul, mi-e frica sa nu fie ceva pneumonie ascunsa. Am facut raze la plamani acum 2 luni aproape insa atunci NU aveam acele simptome. Nu zic ca nu e posibil sa fi aparut ceva insa in asa scurt timp?
Ma tot gandesc de ce am starile astea? Terapeuta zice ca ea NU crede ca este anxietate deoarece si in aparatul de neurofeedbeek(cel care masoara unda delta de stres) am undele scazute dupa terapie. Nu mai vreau sa ma simt asa, vreau sa imi traiesc viata deoarece nu am nicio grija si niciun stres. Daca si de data asta arata totul bine la radiografii si ecografii, ce analize sa mai fac? Ce lipsa de minerale/vitamine sau ce deficienta poate da stari atat de urate?
Si la tiroida am fost, e totul OK

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa renunti scurt si definitiv la fumat fiindca jumatate din problemele tale de sanatet, incusiv astmul sunt generate de fumat, care-ti distrug sanatatea.

Cealata jumatete ar putea fi o problema mentala, o anxieate cu atacuri de panica induse de frica ta constanta sa nu fii bolnava.

Ti-as mai recomanada sa incepi s amananci santaos, 3 mese principale pe zi, cu supe, ciorbe, legume si fructe proaspete si evidnet care cel putin o bucatica pe zi, oua, organe de pasare fierte sau gatite.
Un sport este vital in cazul tau, orice: aerobic la o sala, alergatul pe jos sau cu bicicleta, saritul corzii dar s afie in parc, ca sa fie aer curat, mersul cu rolele, inotul, jucat volei sau tenis, samd.

| StoicAnalysis a răspuns:

Incearca in primul rand sa ai o alimentatie corecta, sa bei lichide si sa te lasi cat de cat de fumat. Si pentru ca ai o multitudine de probleme si nu stii cum sa le abordezi la doctor, iti recomand sa tii un jurnal cu toate simptomele tale deranjante de fiecare data cand le ai. Si in el sa scrii exact, orele cand le ai si ce ai facut inainte si dupa simptomul respectiv. Si cand te mai duci la doctor, sa te duci cu jurnalul pregatit. In felul asta doctorul isi poate da seama mai repede de cauza problemei. Foarte multi pacienti nu stiu sau nu vor sa spuna exact tot ce au facut si ce anume ii deranjeaza si de multe ori doctorii le vine greu sa isi dea seama care e problema. In rest dupa ce te-ai asigurat de toate astea, redu cat de mult poti stresul. Stresul in 90% din cazuri este factorul decisiv cand vine vorba de boli. Stresul agraveaza boala considerabil. Poti intreba si doctorii si ai sa vezi ca o sa-ti dea acelasi raspuns. Multa sanantate si spor la scris in jurnal.

| Robert2526 a răspuns:

Hmm sa le luam pe rand.

Tahicardia sinusala nu trebuie sa iti faci griji pentru ea, este o chestiuta care afecteaza foarte multi adulti ( e de ajuns sa reduci fumatul/cafeaua si se regleaza totul)
Vitamine/minerale. poti lua cel mult cate un magneziu cand te simti rau asa.Analize de sange ai facut?
Ai putea sa iti cumperi un pulsoximetru ( in felul acesta monitorizezi si pulsul, practic tahicardia aia inseamna ca ai pulsul marit in stare de repaus si oxigenarea)
Problema la tine este acea esofagita de reflux, ajunge acidul din stomac spre tranhee si de asta ai problemele cu respiratia ( care sunt accentuate de anxietatea ta) Hernia hiatala e tot cauzata de esofagita asta cel mai probabil.

Sunt ABSOLUT SIGUR ca nu ai o boala grava, nu esti in pericol, nu o sa mori si o sa-ti revi curand si din aceste probleme care te apasa.

Sfatul meu? Mergi la gastro din nou ( dar in alta parte te rog, daca esti prin proxiitatea bucurestiului, te pot indrum eu). Ai luat vreodata vreun medicament care contine pantoprazol (controloc de exemplu)?

| DianaLos explică (pentru Robert2526):

Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns. Nu sunt din pacate aproape de Bucuresti. Da, am luat controloc cam o luna de zile, poate sa fi influentat ceva?

| Robert2526 a răspuns (pentru DianaLos):

Din contra, controloc este foarte bun pentru problema ta. In perioada in care luai controloc, mai aveai simptomele acestea?

| DarknLight a răspuns:

La tiroidă mă gândeam și eu deși cel mai sigur eu zic că e astm-ul. Iei spray-uri din alea pentru astm, nu?! Ți-au dat?!
Unii mor fără acele spray-uri.
Vorbește cu medicul despre astm și chiar mai poți face analize mai amănunțite despre astm și plămâni.
Aia însă cu reflux și nu știu ce sinusuri e o prostie. Dacă ai probleme cu sinusurile te-ar durea mai mult capul și ai avea probleme cu înfundatul căilor nazale, nici o treabă cu pieptul și cu respirația. Ar fi o chestie cu refluxul, poate, da, dar și acolo, ai avea mai mult arsuri și chiar stări ceva de greață sau ca și când tot ce mănânci s-ar întoarce, dar nu cred că duce refluxul (oricât de grav ar fi) la sufocări.
Plămânii și poate ceva în zona gâtului să fie.
Iar dacă e doar sufocare și atât, fără alte simptome, poate că da, ar putea fi și o anxietate mărită. Însă eu nu aș omite nici ideea că poate pastilele alea date de la psihiatrie să-ți fi dat ceva efecte adverse, dar până să se ajungă chiar la rănirea a ceva pe interior. Eu ți-aș sugera să mai faci și ceva investigații amănunțite la alți medici psihiatrii și chiar să le spui de pastilele ce ți le-a dat primul medic.

| Răpităînnori a răspuns:

Medicamentele îmbolnăvesc. Eu una m-am îmbolnăvit din cauza multor tratamente luate. Încetează, nu le mai lua. Spitalul din Mioveni e cel mai bun din țară, mergi acolo. Îți recomand o dietă fără produse de origine animală, mişcare şi somn mult. E important să ai prieteni de încredere care să te ajute.

| Iulia494 a răspuns:

Aparatul de neurofeedback este o scamatorie grosolana si recunoscuta mondial ca fiind Fake. Aparatul face exact ce face un EEG, adica "citeste" cantitatea si calitatea transmisiei neuronale. Nu poate citi daca ai vreo boala psihica, doar cele neurologice.

Daca un medic psihiatru a spus ca ai o problema si ti a prescris serliftul inseamna ca dupa evaluarile psihologice a iesit un scor mult prea mare la anxietate/depresie. Corect ar fi fost sa fii vorbit cu dr ul si sa schimbati tratamentul, nu sa-l intrerupi dupa ureche.

Poti lua legatura cu un medic psihiatru de pe doctorADHD.com si sa iti faca o evaluare mai amanintita + sa-ti recomande niste analize de sange.

Multa sanatate iti doresc si sper sa treci peste aceasta perioada tumultoasa!

| Unșpearul132 a răspuns:

Bună! Chiar îmi pare rău pentru episoadele grele și urate prin care ai trecut. Dar cu toată sinceritatea chiar nu știu cu ce sa-ti răspund la întrebări. Chiar as fi vrut sa te ajut dar nu pot