| anonim_4396 a întrebat:

Simt mereu nevoia de dulce, de aceea mananc foarte multa ciocolata, prajituri, bomboane si alte dulciuri. Stiu ca nu este bine, stiti cumva ceva ce imi poate opri aceasta nevoie. (sunt in stare sa mananc o ciocolata intreaga in mai putin de 5 minute). Ma simt ciudat cand colegele vin la mine, eu mananc o gramada si ele abia se ating de ce le-am pregatit dulce...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cioko19 a răspuns:

Buna!

Pai singurul remediu zic eu, este sa incerci sa te abtii.
Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructele. Multe fructe sunt foarte dulci si nici nu iti mai este pofta sa papi ceva dulce.
De exemplu strugurii, portocala, marul.
Bafta!

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa in asa fel incat sa ai pe masa tot timpul fructe si nu dulciuri, te vor tenta.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mere. Mananca mere cand iti vine sa mananci ceva.
Eu asa procedez, dar tot 100 de kile am.

| monyk a răspuns:

Buna, propune-ti sa nu mai mananci pentru ca daca iti doresti sa te abti, de fiecare data cand ai ceva dulce incearca sa te abtii, inlocuieste acele dulciuri cu alte alimente dulci dar care sa fie sanatoase, cat mai multe fructe de preferinta.

| antonius74 a răspuns:

Ai putea avea un pancreas mai lenes, asta face ca oraganismul sa-ti ceara mai mult zahar. stiu asta ca si maica-mea nu rezista fara sa manance prajituri mereu (desi eu le consideram pe majoritatea destul de proaste la gust, ei ii placeau). a mers la niste sedinte de reflexoterapie (masaj in talpi) si i l-a "reparat". de atunci, mananca tot mai rar ceva dulce...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paraziti intestinali (giardia, oxiuri limbrici ), sau probleme cu ficatul sau anemie (nevoia organismului de energie ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, am 13 ani, 1. 60 si 50 de kg (deci sunt ok ca si greutate si inaltime).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un lant al slabiciunilor aici: cand mananci dulce iti creste glicemia brusc iar apoi scade la fel de brusc, ceea ce te face sa doresti sa mananci iar dulce. Cel mai bine e sa te abtii daca nu poti consuma cu moderatie sau macar sa alegi alimentele dulci dar sanatoase: banane, struguri, smochine... Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne fereste, poate ai diabet zaharat. el are nevoie de dulce.verificate. nu te juca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poneti pofta in cui!

| stefan_2670 a răspuns:

Incearca saa consulti un medic! sincer totul pleaca de la tine si vointa ta, tu daca nu ai vointa in primul rand nu vei rezolva nimic, totul pleaca de la cap! sa facem o mica paranteza. de exemplu eu la orce masa puneam foarte multa sare exagerat de multa... simteam ca mancarea nu are nici un gust. pana intr-o zi cand am realizat ca fac o mare greseala, ma joc cu sanatatea mea, gandiriile mele pozitive ma ajutau sa trec peste, sa cred ca nu imi trebuie sare, eu nu mai consum sare in mancare decat strictul necesar, concluziaa! totul pleaca de la tinee. daca iti doresti cu adevarat ceva vei reusi! (stefan )