| anonim_4396 a întrebat:

Simt mereu nevoia de dulce, de aceea mananc foarte multa ciocolata, prajituri, bomboane si alte dulciuri. Stiu ca nu este bine...stiti cumva ceva ce imi poate opri aceasta nevoie. (sunt in stare sa mananc o ciocolata intreaga in mai putin de 5 minute). Ma simt ciudat cand colegele vin la mine, eu mananc o gramada si ele abia se ating de ce le-am pregatit dulce... fundita

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi urgent sa iti faci o analiza glicemie se numeste sa nu cumva ai un diabet ascuns si tu sa nu stii,apoi chiar daca nu il ai dupa ce vezi analiza, poti sa il faci daca continui cu dulciurile, apoi o sa vezi ce frumos te ingrasi dupa dulciuri si nu cred ca ti-ar place asta pentru ca acumularea de kg se face incet nici nu iti dai seama si te trezesti cu 5-10kg puse pe tine din cauza dulciurilor,daca nu e vorba de diabet sau alta boala atunci incearca sa te controlezi foarte serios in consumarea lor pentru ca sant foarte daunatoare impune-ti sa mananci cantitati mult mai reduse in prima faza de dulciuri ca apoi sa le reduci incet la a le consuma cat mai rar si anume incepe sa iti cumperi ciocolata cat mai mica de exemplu kinder pentru copii si vei manca clar o cantitate mai mica pentru ca atat vei avea in mana doar o ciocolata mica,daca o cumperi mare asa o vei manca,cumpara cantitati foarte mici de dulciuri si limiteaza-te la cantitatea de zahar din ele adica ia un baton de cereale e mai sanatos si e si dulce decat o ciocolata mare sau o punga mare de bomboane,nu cumpara multe odata pentru ca vei fi tentata sa le mananci pe toate odata,dar daca cumperi putin si nu ai la indemana nu vei manca dulce atat de mult,apoi un alt mod ar fi sa mananci putin dulce si daca mai simti nevoia de dulce sa completezi cu un mar sau alt fruct nu foarte dulce de exemplu strugurii sant foarte dulci si nu sant indicati,nu manca de cate ori esti tentata dulce ci incearca sa iti sustragi atentia de la dulce facand altceva cel mai bine e sa nu le cumperi neavand nu ai cum manca,inlocuieste-le cu o felie de paine cu miere de albine si unt sau margarina, cumpara in loc de dulciuri fructe, cel mai bine e sa ai vointa sa constientizezi ca nu iti face bine si sa iti impui sa nu le mai mananci si gata.Asa eram si eu si am pus 10kg din cauza lor ca le mancam la tv.si nu imi dadeam seama cate mancam si mi-a fost foarte greu sa le dau jos si sa ma mentin desi imi plac foarte mult vointa e mai tare decat pofta, deci succeshappy

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Când suntem obosiți, suprasolicitați, nervoși, etc, organismul simte nevoia de ceva dulce. Ca să nu devină obișnuință, poți înlocui dulciurile cu fructe și legume. Mai mult poți citi aici http://www.eva.ro/......32195.html
MAri succese și o zi cu zâmbet!

| Fαntαsy a răspuns:

Nu cred ca poti sa-i spui "nevoie". e mai mult o obisnuinta. Asa eram si eu pentru ca parintii nu prea imi dadeau bani la scoala si aveam mereu pachet la mine. iti dai seama ca atunci cand vreo colega isi lua ceva dulce si ma servea si pe mine o mai intrebam daca pot sa mai iau de vreo doua ori big grin.

Cand mi-am dat seama cat de urat pare fata de ceilalti sa fac asa. am incercat sa ma abtin (cu greu la inceput pentru ca imi ploua in gura de fiecare data) si cu timpul nu mai priveam dulciurile cu atata pofta happy

Iti spun, pentru ca am patit-o si eu, sa incerci sa te uiti in alta parte, sa te uiti la Tv sau orice alt lucru care sa-ti distraga atentia de la "ceva dulce". iar daca nu merge ia de fiecare data cand ai pofta o lingurita de miere. happy ( cel putin e mai sanatoasa)

| DevilLife a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie si desi e jenant asta e.Nu sufar de diabet ascuns pentru ca mi-am facut analizele si nici de vreo alta boala.Suprasolicitata nu sunt zilnic si totusi nevoia mea de a manca dulce zilnic si in exces se mentine.Eu pot sa spun ca totusi am noroc intr-un fel... pentru ca desi mananc foarte mult dulce slabesc din ce in ce mai mult.E usor sa spui am sa renunt la dulciuri sau am sa reduc cantitateaoh go on dar e foarte greu.Am incercat si eu,le-am inlocuit cu fructele si am inceput sa ma simt foarte rau, aveam dureri de cap, greturi, stari pe care poate restul oamenilor le simt atunci cand mananca dulciuri in cantitatea in care eu o mananc.Asa ca am revenit la programul meu.(si stai linistita eu mananc si 2 ciocolati odatalaughingin nici 5 minute)
Oricum incearca si tu sa le inlocuiesti cu fructe tu poate ai sa reusestihappyRecunosc ca e sanatos dar e si greu daca esti un impatimit al dulcelui.Bafta multa!:*

| Mike_7143 a răspuns:

Buna. Atata timp cat mananci ciocolata amaruie, e ok, nu-ti dauneaza sanatatii si danturii... Cat despre celelalte dulciuri...nu-ti ramane decat sa ai o vointa de fier. (sa te abtii)
Sau fa mult sex... si o sa arzi caloriile de la dulciuri creandu-ti un balans... favorabil din toate punctele de vedere.
Succes!

| aumih16 a răspuns:

Nu a zis spus nimeni ca nu ai voie! dar totul cu o masura desigur! pot aparea diverse boli! cardiovasculare! hepatice! diabetice! etc deci trebuie sa ai mare grija! cat mananci! consumi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ar trebui tu sa iti impui sa nu mai mananci atatea dulciuri caci nu e bine pentru sanatatea ta si ca ziceai ca e o nevoie poate ai dreptate dar organismu nu iti cere sa mananci o ciocolata intreaga deci concluzia mea mananca dulciuri dar ai grija de cantitate.