| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Buna, stie cineva ce e?
De cateva zile ma ustura cand mictionez si am macarimi vaginale si intrarea in vagin e putin umflata.
Oare ce e o infectie urinara sau una vaginala?
Ce ar trebui sa fac in afara de a merge la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este infectie vaginala si trebuie sa mergi la ginecolog, pentru ca nu trece de la sine, fara sa se faca analiza secretiei, ca sa primesti antibioticul necesar. pentru tratament.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil urinara deci Nu faci nimic, te duci la medic cat mai repede, nu sta asa.
Se trateaza usor, in 7 zile de tratament ai scapat, vezi ameliorare dupa 2-3 zile.

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru alina2k18):

La ce medic? de familie? ...sincer mi e cam rusine mai ales sa vorbesc cu un barbat despre asta

| alina2k18 a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Pai daca nu iti permiti sa te duci la un cabinet privat cat mai repede du-te la medicul de familie si cere trimitere si te duci la spital la sectia de gineco, ii spui ca banuiesti o infectie urinara sau altceva ca te ustura, simti si inflamatie si te mai intreaba el daca e ceva ca sa scrie pe trimitere ce trebuie.
Fara rusine, e o mica infectie pe care o faci si daca iti scade imunitatea, multe fete fac infectii jos indiferent ca au 6 ani sau 70, mai nasol e daca nu tratezi.

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru alina2k18):

Ok asa o sa fac, mersi pentru sfat

| Denisa0954 a răspuns:

Poti merge la un laborator de analize pentru a face analize se urina (urocultura) pentru a vedea dacă e infecție urinara