| BogdanAiud a întrebat:

Stiti vreun medicament care sa imi scada pofta de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mugurii de pin
Acestia se pot rontai dupa plac atunci cand simtiti ca vi se face pofta de o mica gustare. Bogati in ulei, mugurii de pin va vor satura rapid, mai ales daca ii strecurati intr-o salata sanatoasa de cruditati.

Agar-agar
Reprezinta un gel natural, extras dintr-o alga rosie de origine japoneza. Agar-agar are proprietati extrem de folositoare pentru sanatate, dar si in cadrul unui regim de slabit. Ea formeaza in stomac o adevarata capcana pentru grasimi si zaharuri, care sunt evacuate fara a fi asimilate de catre organism. Alga va poate fi se mare ajutor, daca este consumata inaintea unei mese bogate. Forma sub care o gasiti comercializata este o pudra de culoare alba, care se poate prepara in combinatie cu apa sau suc de fucte, obtinand un aspic sau o gelatina.

Konjac
Planta konjac actioneaza dupa acelasi principiu. Extrasul din radacina de konjac, numit glucomanan, este foarte eficace in controlul greutatii corporale. Capsulele - sau alte formule de prezentare - se pot asimila cu apa si se recomanda a fi luate inainte de masa. Dupa ingestie, acest extract isi mareste volumul in mod spectaculos, diminuand absorbtia grasimilor si, prin umflare, provocand senzatia de satietate.

Albusul de ou
Plin de proteine care se digera in timp indelungat si sunt, totodata, benefice pentru masa musculara, albusul de ou este extrem de satios.Acesta contine 55 de kcal. si va permite sa mancati mai putin, dupa ingerarea sa.

Branza de vaci
Cu un aport redus de grasimi, dar bogata in proteine si calciu, aceasta va permite o calmare rapida a apetitului.

Marul
Stabilizeaza nivelul de zahar din sange si diminueaza senzatia de foame, formand si el o bariera care impiedica asimilarea grasimilor si a zaharului.

Pestele
Sanatos pentru organism si bun pentru inima, pestele va satura pentru moment si pentru cateva ore bune dupa masa.

Apa
Daca simtiti ca vi se face foame, beti un pahar cu apa la temperatura camerei

7 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Daca bei cafea nu iti mai trebuie at medicament! daca nu bei cafea,incearca sa bei capucino,iti ia pofta de mancare urgent! nu baga pastile in tine pentru asa ceva cand poti sa mananci sau sa bei ceva care sa iti taie pofta de mancare!
cand iti este foame mananca un mar sau un castravete sau un morcov si o sa treacaoh go on! incearca sa mananci mi ulte fructe decat mancare si o sa vezi ca te obisnuiesti asa, stomacul tau se miceste si o sa mananci din ce in ce mai putin!
sa ai grija daca mananci fructe cu bananele, ele au multe multe vitamine si nu e indicat daca vrei slabesti sau daca vrei sa nu ai pofta de mancare!

| ioana12345 a răspuns:

Ceai de slabit din ala la cutie verde. e foarte bun. sau comprimatele cu otet de mere.succes.

| Bijou a răspuns:

Buna. Poti incerca Forever Garcinia, care scade pofta de mancare. Se administreaza inainte de masa cu 30 de minute. http://forever-aloe-vera.eu/produs/66

| Bijou a răspuns:

Buna. Poti incerca Forever Garcinia, care taie sigur pofta de mancare. Se administreaza inainte de mese cu 30 de minute http://forever-aloe-vera.eu/produs/66

| pcris a răspuns:

Cauta la farmacie ceva care sa contina extract de Hoodia, o planta de desert Africana.

| Morenna10 a răspuns:

Tzuica de prune

| Wellfun a răspuns:

Cofeina.